Ова сигурно не сте го знаеле! Што ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈ може да му направи на вашиот холестерол

3 октомври, 2020
caj-glavna

Ќе се изненадите!

Пиењето зелен чај го намалува лошиот холестерол, додека нивото на добар холестерол останува непроменето. Почесто пиење на овој медицински пијалок може да има значителни ефекти врз здравјето на целиот организам, покажаа резултатите од најновата студија на кинески научници.

Според нивното истражување, зелениот чај го намалил нивото на вкупен холестерол за 7,2 милиграми на децилитар во споредба со луѓето кои не конзумирале зелен чај или екстракти од него во набљудуваниот период од три месеци.

– Анализата покажа дека конзумирањето на пијалоци од зелен чај или неговите екстракти резултираше со значително намалување на концентрацијата на липопротеин со ниска густина (ЛДЛ) во вкупниот холестерол, додека концентрацијата на липопротеин со висока густина (ХДЛ) не беше засегната – објавија кинески научници од универзитетот Универзитетски медицински колеџ во Пекинг.

Концентрацијата на лош холестерол, односно ЛДЛ, се намали за 2% благодарение на зелениот чај.

Сепак, научниците од Универзитетот во Калифорнија, Ирвин, тврдат дека намалувањето на лошиот холестерол е прилично мало, па затоа тој предупредува дека не треба да се препорачува зелен чај наместо докажани лекови за намалување на холестерол кај луѓе со висок холестерол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum