Оваа копија на Benihana сосот од ѓумбир многу ќе ви се допадне!

14 април, 2020
tmp_CXAp1i_7166b2b5c71e3890_IMG_7771

Benihana (американска компанија со ланец на јапонски ресторани) има навистина многу познати сосови, а сосот од ѓумбир дефинитивно не е исклучок. Овој сос е познат по тоа што е одличен придружник на зеленчукот, месото и морската храна.

Овој Benihana сос е одличен за секого, не одзема многу време, и содржи само пет состојки што веројатно веќе ги имате во вашата кујна! Ќе го направите брзо и многу лесно, а потоа ќе ни бидете благодарни.

Еве ги состојките кои ви се потребни:

2 лажици свеж рендан ѓумбир
1/2 чаша бел оцет
3/4 чаша сос од соја (користете масло од кокос или тамари (соја сос) за опција без глутен)
1 кромид – сецкан
1/4 чаша свеж сок од лимон

Насоки за подготовка:

Изрендајте го ѓумбитот и исецкајте го кромидот.

Измешајте го белиот оцет, сосот од соја (или маслото од кокос) и свежиот сок од лимон.

Ставете ги сите состојки да се блендираат заедно една минута или пак додека не се добие убава изедначена смеса.

Ставете го сосот во сад и нека седи во фрижидер за да се олади.

За да го подготвите овој сос ви требаат само 13 минути. Потоа може да уживате во одличниот вкус!