Оваа техника на дишење ви гарантира тенка половина: Рамен стомак следејќи ги овие 4 едноставни чекори

12 мај, 2020
naslovna

За најдобри резултати потребни ви се само 10 минути два пати неделно

Професионалната сурферка Алана Бланшард од САД трди дека постои техника на дишење која го намалува надуваниот стомак и која помага при болките во грбот а воедно и ја намалува половината.

Младата мајка Алана на каналот Youtube објави видео на која покажува релативно непозната техника за дишење која ја користела непосредно после породувањето со цел да се ослободи од силната болка во грбот поради која не можела да се натпреварува.

  • Оваа техника минатата година ми помогна кога имав силни болки во грбот а воедно приметив и промена во изгледот на мојот стомак – рече оваа 30 годишна жена.

Невообичаената техника е создадена од страна на докторката Енџи Милер кој била инспирирана од хипопресивните вежби, тренинг кој и денес се користи да се подобри тонусот на стомакот по породување или за подобар општ физички изглед.

  • Класичните вежби како што се стомачните и вежбата за издржливот (plank) немат пристап до сите мускули на начинот на која оваа техника има. Таа ги активира најдлабоките мускулни влакна преку неутралната положба на рбетниот стол и преку правилното дишењето – додаде др. Енџи во своето видео.
View this post on Instagram

Loving this new bikini range @ripcurl_women #mybikini

A post shared by Alana Blanchard (@alanarblanchard) on

Следете ги следниве чекори на оваа техника:

  1. Застанете во исправена положба во ширина на колковите и одржувајте неутрална положба на рбетниот столб (односно онаа во која сте најстабилни) и свиткајте ги колената.
  2. Вдишете кроз нос и издишете преку уста.
  3. Блокирајте го протокот помеѓу устата и носот и задршете го воздухот.
  4. Повторете го истото

За најдобри резултати се препорачува оваа техника да ја практикувате два пати неделно по 10 минути.

Алана и доктората даваат детални упатства како да се спроведе оваа техника во сопствениот дома а тоа може да го видите во следново видео: