Овие лоши навики ве прават да изгледате постари отколку што сте

29 април, 2020
млада-кожа

Никој не сака да изгледа постар отколку што е и обично се обидуваме да изгледаме помлади.

Но, процесот на стареење е едноставно неизбежен, но и неодложлив. Постојат многу производи кои помагаат да се спречат првите знаци на стареење, како и оние „чудесни“ брчки за бришење, но за да се избегне предвремено стареење, престанете со овие лоши навики кои дополнително го забрзуваат стареењето:

Не користите крема за сончање

Првото правило за заштита на вашата кожа од предвремено стареење е редовно да користите крем со заштитен фактор, не само во текот на летото. УВ зраците се пробиваат до вас дури и кога е облачно, намалувајќи го нивото на колаген и еластичност на кожата што доведува до брчки.

Премалку спиете

Спиењето за убавина не е мит и навистина би било пожелно за вашиот младешки изглед, но и здравје, доколку би спиеле најмалку 6 часа секоја вечер, идеално 8.

Не јадете доволно овошје

Малкумина од нас секој ден јадат 200 до 300 грама овошје, што е едно од клучните правила за здравјето, но и за добар изглед. Овошјето е богато со витамини и антиоксиданти кои помагаат вашата кожа да остане млада подолго.

Јадете премногу шеќер

Дури и ако се откажавте од слатки, можно е да го претерате со дневниот внес на шеќер, кој е скриен во разни неочекувани јадења како што се тестенините и кечапот. Затоа, секогаш прочитајте ги декларациите внимателно за производите што ги купувате, доколку не сакате шеќерот да избива редовно, и во позрела возраст.

Пушите цигари

Пушењето негативно влијае на целото тело, така што не е само вашето лице тоа што ќе претрпи штета. Цигарите секако го забрзуваат појавувањето на брчките.

Пиете премногу алкохол

Има причина зошто да изгледате полошо од кога било дента по пијанството. Алкохолот го намалува нивото на антиоксиданти во кожата и го дехидрира, што исто така доведува до намалување на еластичноста и го забрзува појавувањето на знаци на стареење.

Не пиете доволно вода

Хидратацијата на кожата однадвор е исто толку важна како и внатре. Затоа, ако сакате да изгледате подолго време млади, обидете се да пиете барем 2 литри вода секој ден, што ќе има корисен ефект врз целото тело.

Вие сте под голем стрес

Стресот има многу негативни последици, што понекогаш е навистина тешко да се избегнат. Единствено што можеме да ве советуваме да направите е да се обидете сами да пронајдете начин да се ослободите од него, а некои од популарните методи што луѓето ги користат за да се ослободат од тоа се медитација, вежбање или кое било хоби што ви одговара.