Овие намирници ги согоруваат масните наслаги од стмакот со неверојатна брзина

2 мај, 2020
стомак

Маснотиите на стомакот се најупорни и многу тешки за отстранување. Најдобар начин да се ослободите од овие наслаги е правилната исхрана. Овие 4 намирници се најмоќни во топењето килограми од оваа област.

1. Житарици
Тие се во групата на јаглени хидрати кои исто така играат улога во борбата против маснотиите. Студиите покажаа дека луѓето кои јадат житарки имаат многу порамен стомак од оние што не ги консумираат. Овесната каша за појадок е одличен избор.

2. Јогурт или кисело млеко

Пробиотските бактерии во јогуртот ќе имаат корисен ефект врз здравјето на вашиот дигестивен систем, т.е. тоа ќе ја намали појавата на гасови, надуеност и запек, со што ќе го „израмни“ вашиот стомак.

3.Оцет

Супстанција која му дава на оцетот кисел вкус и силен мирис има моќ да ги раствори мастите. Дебелите луѓе кои консумираат 1 или 2 супени лажици јаболков оцет дневно, за 12 недели, според една јапонска студија, имале значително помала телесна тежина, индекс на телесна маса, висцерална маст и обем на половината од група која не консумирала оцет. Истражувачите веруваат дека причината е оцетна киселина, која ги активира гените кои произведуваат протеини.

4. Риба
Ако вашата исхрана е богата со омега-3 масни киселини, кои најмногу ги има кај рибите, вашето тело ќе произведе повеќе мелатонин, хормон што влијае на спиењето. Луѓето со недостаток на масни киселини од омега-3 не спијат за време на вообичаените периоди за одмор, што доведува до нездраво прејадување во текот на ноќта.

Рибата е исто така богата со протеини, што научно е докажано дека го задоволува вашиот апетит. Покрај тоа, консумирањето на омега-3 масни киселини може да има позитивен ефект врз здравјето на вашето срце и да го намали ризикот од деменција.