Овие намирници согоруваат маснотии од стомакот со неверојатна брзина: За 10 дена ќе имате тело од врвен модел!

3 мај, 2020
Naslovna

За 10 дена ќе можете гордо да носите кратки маички.

Маснотиите на стомакот се најупорни и многу тешки за отстранување. Најдобар начин да се ослободите од овие наслаги е правилно да јадете. Овие 4 се најмоќни во топењето килограми од оваа област.

  • Житарки од цели зрна

Тие се група на јаглени хидрати кои исто така играат улога во борбата против маснотиите. Студиите покажаа дека луѓето кои јадат житарки имаат многу порамен стомак од оние што не го консумираат. Овесна каша за појадок е одличен третман.

  • Јогурт или кисело млеко

Пробиотските бактерии во јогуртот ќе имаат корисен ефект врз здравјето на вашиот дигестивен систем, т.е. тоа ќе ја намали фреквенцијата на гас, надуеност и запек, со што ќе го „израмни“ вашиот стомак.

  •  Оцет

Супстанцијата која му дава на оцетот кисел вкус и силен мирис има моќ да ги раствори мастите. Дебели луѓе кои консумирале 1 или 2 супени лажици јаболков оцет дневно, за 12 недели, според една јапонска студија, имале значително помала телесна тежина, индекс на телесна маса, висцерална маст и обем на половината, во споредба со контролната група која не консумирала оцет. Истражувачите веруваат дека причината е оцетна киселина, која ги активира гените кои произведуваат протеини.

  • Риба

Ако вашата диета е богата со омега-3 масни киселини, кои најмногу ги има кај рибите, вашето тело ќе произведе повеќе мелатонин, хормон што влијае на спиењето. Луѓето со недостаток на масни киселини од омега-3 не спијат за време на нормалните периоди на одмор, што доведува до нездраво прејадување во текот на ноќта.