ОВИЕ ОБЛОГИ ЈА ЛЕЧАТ СЕКОЈА БОЛКА- Направете ги дома за само неколку минути!

11 јули, 2020
bolki

Ревматските заболувања се нарушувања или заболувања на локомоторниот систем, најчесто зглобовите, периартикуларната структура, мускулите и ‘рбетот. Овие нарушувања најчесто се манифестираат со болка, оток, вкочанетост на зглобовите и ограничена подвижност.

За некои ревматски заболувања, причините се познати и се знае како се појавуваат, но за повеќето не. Тие често се манифестираат при промена на годишните времиња или при ненадејни промени во температурата, бидејќи атмосферскиот и промените во притисокот на воздухот предизвикуваат реакција на сврзното ткиво на локомоторниот систем.

Списанието „Вечерни Новости“ носи рецепти за облоги од народната медицина, кои ќе ја ублажат болката.

1. Додадете 6 капки масло од камилица во чаша бадемово масло, измешајте и истријте ги болните места, после бањање со топла вода, или истурете 3 капки масло од рузмарин во чаша масло од соја и тријте ги болните места.Повторувајте го ова сè додека болката не престане.

2.Изрендајте рен, додадете сецкан кромид или праз и малку мелен пипер, и направете завој на болното место. Држете ја облогата се додека не почувствувате чувство на печење.

3. На болното место ставете облога од крпа натопена во јаболков оцет, а облогата завиткајте ја со сув завој.

4.Свежи листови од зелка залијте ги со ракија и завиткајте го болното место. Облогата менувајте ја три пати дневно.

5.Во литар маслиново масло, додадете 10 супени лажици сецкани лисја од орев и чувајте го на топло околу 30 дена, мешајќи го повремено. Потоа премачкувајте ги болните места.

6.Во 300мл јака ракија ставете 25 семки од сливи, оставете го шишето на топло место една недела со повремено мешање. Со оваа ракија масирајте ги болните места.

7.Загрејте сол на шпорет и ставете го во платнена кеса.Држете ја кесата на болните места најмалку 30 минути.

8.Исецкајте див костен и варете го околу еден час и таа течност сипете ја во када со вода и во неа лежете 20тина минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi