Овие чевли повеќе не се во мода: 9 модели кои (конечно) паѓаат во заборав!

21 април, 2020
naslovna

Еве неколку трендовски модели кои ќе ги заменат.

Модата постојано се менува, трендовите се менуваат – некои за жал, а некои на наша голема радост!

Еве какви обувки сега се целосно аут!

1. „Грди“ патики

Гломазните патики со необичен изглед не се повеќе моден хит – тие ќе бидат заменети со пософистицирани модели. Целата убавина на едноставност сега излегува на виделина!

2. Нестабилни потпетици и платформи

Премногу високи и тенки потпетици на платформи веќе не се во мода; оваа пролет и лето повеќе би сакале да носиме удобни блок потпетици или потпетици со необична, но стабилна форма.

3. Салонки

Верувале или не, оваа пролет модата ги фрла класичните салонки во заборав. На нивно место привремено доаѓаат заоблени чевли со широка пета.

4. Кондури до глужд со неутрална боја

Со пролетните денови доаѓаат и фустани и здолништа, во фокусот се глуждовите на впечатливи бои и впечатливи дезени. Неутралните бои ги оставаме за есен.

5. Провидни чевли

Многу жени се прашуваат зошто некогаш биле во мода, бидејќи „згужвани“ прсти што се гледаат преку провидни ПВЦ чевли не се воопшто убава слика. На нивно место доаѓаат отворени сандали/влечки со коцкаст врв, неколку „дебели“ ленти и потпетица со средна висина.

6. Рамни пластични јапонки-сандали

Се уште можете да ги носите на плажа. Низ градот ќе ги гледаме познатите „флетформи“ со кожни ремени.

7. Папучи “mule”

Рамните папучи што се носеа толку многу минатата година, сега се оставени во сенка од влечките кои потсетуваат на кломпи.

8. Чевли со боцки

Познатите чевли на штикла со боцки конечно „завршија“. Ова лето, тие ќе бидат заменети со едноставни потпетици со сандали и многу тенки ленти.

9. Балетанки со заоблен врв

Неподдржаните обувки од мажи се заборавени, сега се носат затворени квадратни чевли или сандали, рамни или со минијатурна пета.

На кој тренд најмногу се радувате?