Овој фустан е летно изненадување: гламурот и женственоста што чекавме долго време се враќаат во најубавата форма!

21 мај, 2020
Naslovna

Свилата никогаш и нема да излезе од мода, а оваа година се носи во форма на едноставен и женски фустан.

Свилата е скап и многу вреден материјал, кој на облеката и стилот им дава белешка на софистицираност, женственост и шик. Традиционално е еден од најскапите материјали, но со причина, бидејќи квалитетот на свилата не може да се мери со скоро ништо друго што го нуди пазарот на материјали.

Свилата е аактуелна и оваа година, судејќи според „диктатите“ на модните дизајнери и инфлуенсери, а најмногу е застапена во моделот на еден, прилично едноставен и обичен минималистички фустан.

Имено, свилен фустан со каиши, кој следи по линијата на телото, но не е затегнат, а варијациите на тој модел со исечено деколте или без грб, па дури и моделите кои потсетуваат на старите свилени фустани, е нешто што мора да го имате во вашата гардероба ако ги следите модните трендови .

Сепак, дури и да не ги следите, овој фустан е толку безвременски, толку женски и суптилен, што би можеле да го вклопите во секоја модна сезона и повторно да изгледа модерно, актуелно и секси.

View this post on Instagram

@milano_streetstyle 💚 📷 @nastjaolivia 💚

A post shared by World Lifestyle Blog (@world_lifestyle_blog) on

Фустаните се претежно еднобоени, а боите се меки пастелни, од бела, преку валкана розова и сина, но има и некои верзии во светли или неонски бои.

Секако, тука се и неизбежните пол-точки, кои се апсолутен хит оваа сезона на сите предмети за облека, дури и на свилени фустани. Исто така, ретро дизајни, незабележителни и измерени, може да се видат на свила оваа година.

Што се однесува до должината на фустаните, целата должина е во оптек – од мини фустани кои личат на комбинезони, преку миди должина до макси елегантни фустани.

View this post on Instagram

Left, right or center? #silkdress

A post shared by F A S H I O M O M E N T S (@fashiomoments) on

Единствено што ви останува е да изберете варијација на моделот што најмногу ви одговара лично и да одлучите за бојата или моделот што најмногу одговара на вашиот личен стил и вкус, а свилата ќе стори сé што е понатаму.