Овој народен лек пијте го 10 дена, во текот на следната година ќе немате проблеми со висок крвен притисок!

29 септември, 2020
219265_sirup-od-crnog-luka-shutter_ls


Сварете 1 литар вода, откако ќе ставите половина килограм шеќер и 5 големи глави нелупен кромид, исечени на четвртини. Оставете вода, шеќерот и кромидот да крчкаат околу 20 минути. Ги отстранувате од оган, оставате сè да се излади 10 часа.

Потоа процедувате сè преку газа и го оставате во стаклено шише во фрижидер. Пијте од сирупот земајќи 1 лажица 3 пати на ден 20 минути пред оброците. Овој третман трае 10 дена, а потоа правите пауза од 7 дена па го пиете сирупот повторно 10 дена.

Придобивките од кромидот

Секој знае дека кромидот е корисен за лекување на разни болести и едноставно средство за зајакнување на организмот. Патем, биолозите тврдат дека кромидот е создание на човечки раце, бидејќи неговите диви форми сè уште не се пронајдени во природата. Како лек,кромидот се користел уште од античко време. Неговите лековити својства биле познати во антички Египет, како и во античка Грција и Римската империја. Секој знае дека кромидот има способност да се бори против патогените микроорганизми. Кромидот содржи соли на калциум, бакар, железо и фосфор, кои се многу корисни за човечкото тело.Солите на железото помагаат во подобар состав на крвта, додека солите на калциум го зајакнуваат коскеното ткиво. Постои една изрека меѓу луѓето што вели: „Кој јаде кромид, ќе се ослободи од болка“. Кромидот лекува голем број на болести, па затоа е присутен во многу народни лекови.