Овој симптом на корона вирус се појавува претежно кај младите: Осип кој предизвукува болка во ножните прсти

5 октомври, 2020
o_14875614_1024


Губење на мирис и вкус, кашлица, отежнато дишење, општа слабост … – тоа е она што го знаевме за коронавирусот досега. Но, се појави друг симптом, се чини: болен црвен осип што се шири преку прстите и се чини дека се јавува почесто кај помлади луѓе отколку кај постари луѓе.

Осипот се појавува на прстите, предизвикувајќи оток, руменило, па дури и плускавци слични на меури! Црвенилото може постепено да стане виолетово, но и да прерасне во белузлави рани. Луѓето погодени од овој непријатен симптом истакнуваат дека предизвикува чешање и дека предизвикува болка поради што не можат да носат чевли.

Симптомот сè уште не е официјално поврзан со вирусот, кој во моментов предизвикува вознемиреност ширум светот поради недоволно истражување, но американските дерматолози сметаат дека овие симптоми треба сериозно да се сфатат како индикатор за КОВИД кај помлада популација на пациенти, како што се сува кашлица и конфузија и дезориентираност. Њујорк Тајмс пишува дека повеќето случаи се пријавени кај деца, тинејџери и млади возрасни лица, а присуството на видлив осип според експертите е здрав имунолошки одговор на вирусот, сè уште обвиткан во мистерија …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum