Палачинки со спанаќ и фета сирење

7 јуни, 2020
фдгдфгдф

Секој ќе ужива во палачинки со спанаќ и фета сирење. Зачинете ги со лук и сервирајте со свежа мајчина душичка. Палачинки со спанаќ и сирење се многу вкусни и се подготвуваат брзо. Тие се одлични и топли и ладни – на пример како мезе за забава. Сепак, тие се исто така погодни како вкусна и хранлива вечера за целото семејство. Целата нивна тајна се заснова на добар рецепт за палачинки. Тие треба да бидат тенки, но не премногу суви.

Како да направите палачинки?

состојки:

1 чаша пченично брашно,

2 големи јајца

3/4 чаша вода,

1 чаша млеко,

3 лажици масло,

прстофат сол,

2 пакувања свеж спанаќ,

1 пакет фета сирење,

2 чешниња лук,

сол и бибер по вкус,

маслиново масло

свежа мајчина душица.

Начин на подготовка:

Темелно измешајте ги состојките на тестото за да не останат грутки. Пржете тенки палачинки. Покријте ги со влажна крпа за да не се исушат. Загрејте го маслиновото масло, додадете го лукот и спанаќот што претходно сте го исецкале и исцедиле. Може да користите и замрзнат спанаќ. Кога спанаќот ќе биде бланширан, додадете го и кршеното фета сирење. Измешајте сè добро и изладете.

Премачкајте ги палачинките. Завиткајте ги во ролна или свиткајте ги во триаголници. Пред сервирање, можете да ги загреете палачинките со спанаќ во тава и да ги сервирате со свежа мајчина душица и павлака. Ако не ви се допаѓа вкусот на фета сирење, можете да го замените со други сирења. Палачинки со спанаќ ќе бидат вкусни со сирењето маскарпоне. Можете исто така да додадете свежи билки – босилек или магдонос.

Пријатно јадење!