Паровите кои ја прават оваа работа за време на сексот имаат подобар сексуален живот!

3 октомври, 2020
да

Студија спроведена на 400 луѓе покажа колку е важна добрата комуникација за време на сексот, но и што постигнува.

Ако разговарате со вашиот партнер за време на сексот, веројатно сте многу позадоволни од вашиот сексуален живот отколку другите парови кои не кажуваат ниту еден збор. Една нова студија објавена во „Џурнал за секс и брачна терапија“ штотуку откри дека луѓето кои комуницираат во кревет се генерално позадоволни и сексуално и во нивните односи, пренесува MindBodyGreen.

Можете исто така да зборувате преку невербална комуникација: невербални сигнали, вклучително и движење на нечија рака каде што сакате, стенкање кога правите нешто што ви се допаѓа или тресење на главата кога се чувствувате непријатно, сите сметаат како форми на комуникација. И вербалната и невербалната комуникација се поврзани со поголемо задоволство од врската, а со тоа и поголемо сексуално задоволство.

Нашите откритија сугерираат дека употребата на вербална или невербална комуникација е помалку важна за сексуалното задоволство кога парот е задоволен од нивната општа комуникација во врската – напишаа истражувачите во трудот за своите наоди. – Со други зборови, поважно е да имате добра комуникација во самата врска, отколку да присилувате одреден вид комуникација (вербална или невербална) за време на сексот.

За да дојдат до овие заклучоци, истражувачите испитале околу 400 луѓе за тоа колку често комуницирале за време на секс, како комуницирале (вербално и невербално) и како и колку често комуницирал нивниот партнер. Партнерите исто така пријавиле колку се среќни со својот сексуален живот, врската и сексуалната комуникација.

Поголема количина на комуникација од секој вид за време на сексот (без разлика дали е вербална или невербална и дали вие или вашиот партнер зборувавте за тоа) беше поврзана со фактот дека партнерите беа позадоволни од нивото на комуникација во врската. Задоволството од комуникација беше поврзано со задоволство во сексот.

Сепак, претходните студии покажаа дека повеќето луѓе се плашат да комуницираат за време на сексот, без разлика дали се плашат дека ќе им го уништи расположението или од страв да не му наштетат на партнерот. Сепак, важно е да се надмине стравот од негативни реакции. Резултатите од ова истражување докажуваат дека секој е позадоволен кога комуникацијата е подобра, и со себе и со својот партнер. Нема ништо лошо во невербалната комуникација ако ви одговара повеќе и помага да се одржи сексуалното расположение на задоволително ниво.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum