Пеганска исхрана- што можете да јадете, а што не

19 октомври, 2020
peganska-dijeta

Големиот недостаток на многу диети е прекумерно, дури и екстремно ограничување и целосно укинување и елиминирање на одредена храна. Повторно, секоја група на храна има своја цел и улога во која придонесува за нашето тело, а не е препорачливо да ги отстраниме целосно од нашето мени, дури и заради тенка и симпатична линија на телото.

Затоа диетата што следи е благо невообичаена бидејќи комбинира скоро некомпатибилна: диета со многу месо со веганизам (!), И создава специјална диета од два сосема различни система и резултатот е – диета со пегани.

Практично, оваа диета е комбинација на два популарни и добро познати диетални системи, имено диета палео и веганска диета. Како што споменавме пред еден момент, комбинацијата е многу изненадувачка, со оглед на тоа која храна преовладува во рамките на овие две диети. Додека палео диетата е богата со јадења со месо, во веганската диета ги исклучуваме сите производи од животинско потекло.

Според авторите на оваа диета, вклучувајќи го и д-р Марк Химан, кој ги претстави своите претпоставки уште во 2015 година, пеганизмот го зема најдоброто од веганските и палео диетите, елиминирајќи ги сериозните недостатоци на двете диети, што е гореспоменатата екстремна рестриктивност и на тој начин успешно води кон наоѓање на нивната заедничка заедница. симбиоза.

Пеганска диета – што може, а што не може

Правилата на пеганската диета се едноставни: избегнувајте ја целата рафинирана храна и шеќери и давајте што е можно повеќе акцент на природната, органска храна:

Зеленчук и овошје: Сите зеленчуци, освен скроб (компири, тиква, цвекло) се во ред и треба да се јадат што е можно повеќе; Што се однесува до овошјето – забележете дека гликемискиот индекс не е премногу висок;

Грав и други мешунки (соја, орев, итн.) – не се пожелни на чинија!

Млеко и млечни производи –Уфф… Ова го пишувам со тешко срце, но кога станува збор за диета со пегани, тие не се препорачуваат! Ова не се однесува на производи од овчо и козјо млеко – може да се земаат повремено;

Житарки – Се јадат СИТЕ житни култури, освен оние што содржат глутен (пченица, овес и јачмен). Се разбира, ниту тестенините од пченица не се пожелни!

Колку од што?

Како прво, важни елементи на оваа диета се зеленчукот и овошјето и тие покриваат најмалку 75% од дневните калории. Јајцата се исто така многу важен елемент во исхраната, додека месото и рибата ретко се јадат и се третираат како додаток во исхраната. Животинските протеини не треба да надминуваат 25% од проголтаната храна, а месото треба да биде органско, односно од тревопасни животни кои се хранат исклучиво природно.

Главните извори на маснотии се ореви, семиња, риби, авокадо и растително масло. Може да јадете млечни производи од козјо или овчо млеко, но многу малку. Пеганите избегнуваат млечни производи и покрај тоа, тие целосно ги елиминираат житарките што содржат глутен, преработени производи и рафиниран шеќер од менито.

Тој исто така не препорачува соја, иако тоа е скоро задолжително на веганското мени. Бројни студии покажаа дека тоа навистина влијае на работата на хормоните – главно лошо. Покрај тоа, тој често е генетски модифициран.

Пеганска исхрана и здравје

Според досегашните истражувања, пеганската диета има корисен ефект врз нашето здравје. Тоа спречува појава на воспаление во телото и го поддржува правилното функционирање на цревата. Сите оброци вклучени во исхраната со пегани се скромни калорични, што го олеснува одржувањето на тенка фигура.

Поради употребата на здрави растенија и зеленчук, пеганската диета може да има и антиоксиданси и да го намали ризикот од развој на многу сериозни болести. Нутриционистите тврдат дека, покрај тоа што ги топи килограмите, го намалува нивото на холестерол и го намалува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања.

И палео и веганската диета се согласуваат дека преработената храна не е добра за современиот човек, бидејќи не се сменило многу во нашето тело од предок на пештерата, па варењето на преработената храна сè уште е тешко за нас. Не сите нутриционисти се согласуваат со тоа, но ако сакате да ги следите правилата врз кои се базира диетата со пегани, не заборавајте да заборавите на млечните производи (за оние кои не можат без текстура на млеко, препорачуваме млеко од орев или млеко од кокос).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum