Периконова диета: Благодарение на оваа диета, кралицата Летиција е витка дури и во 5-та деценија од животот!

12 мај, 2020
1123

Кралицата Летиција често се наоѓа на врвот на листата на најдобро облечени жени, иако мора да признаеме дека со такво тело секое парче ќе изгледа одлично на неа.

Нејзиниот изглед се должи на редовно вежбање и здрава диета. Признава дека никогаш не би пробала диета со која се губи тежина за многу кратко време. Според Летиција само здравата исхрана дава реални и одржливи резултати.

Се храни според принципите на периконовата диета, во кои се препорачуваат намирници кои имаат антиинфламаторно дејство – покрај одржувањето на тежината, водат сметка и за добрата состојба на целиот организам.

Сите продукти се дозволени во неограничени количини, а клучот на оваа диета е во исфрлањето на шеќерот па затоа другите намирници може да ги јадете колку сакате. Пожелно е редовно внесување на риба, зеленчук и овошје, а треба да се избегнува сè што содржи брашно, шеќер или засладувачи. Како пијалок – зелен чај и вода!   

Диетата се состои од пет дневни оброци, појадок, ручек, вечера, две закуски и дваесет минути вежбање.