Пет трикови за тоа како да го забрзате метаболизмот и да изгубите тежина во рекордно време!

10 јули, 2020
Naslovna

Постојат многубројни идеи достапни на пазарот и се чини дека е тешко да се избере она што е соодветно за нас – што ќе има ефект брзо и на долг рок. Исто така, вежбањето е неопходен дел од програмата за отстранување вишок маснотии и се смета дека е комбинација на диета и вежбање – бинго! Но, што ако престане да дава резултатит, дури и ако ги следите сите правила ?!

Причините за ова најчесто лежат во метаболизмот, кој поради некоја причина забавува, а се случува многу често.

Причините за забавување на метаболичкиот систем можат да бидат различни, а тие можат да бидат предизвикани со едноставно заситување на телото со диета. Но, постојат начини да го промените тоа – рестартирање на вашиот метаболизам и рестартирање од слепа точка.

Еве неколку трикови за забрзување на метаболизмот

Појадокот е најважниот оброк, а вие никогаш не треба да го прескокнувате или јадете „само“ за да ги задоволите основните хранливи потреби на организмот. Појадокот треба да биде редовна навика, препорачливо е да го јадете во исто или барем слично време, и важно е дека е богат со протеини, растителни влакна и добри шеќери и масти, што ќе го засили вашиот метаболизам додека создавате чувство на ситост. Овие вклучуваат јајца (повеќе белки, помалку жолчки), туна, интегрален леб, јогурт, кефир, житни култури од жито и слично.

Кафето има ексцитативно дејство, но кафето е помалку познато дека е диуретик и го стимулира метаболизмот со стимулирање на централниот нервен систем, забрзување на дишењето и пулсот. Значи, кафето го промовира метаболизмот, но ако претерате може да биде многу штетно, затоа се препорачува не повеќе од две чаши на ден.

Водата е еден од клучните елементи на сите диети и е многу корисна при стимулирање на метаболизмот. Покрај тоа што препорачуваат да внесувате два литри вода во вашето тело во текот на денот – нутриционистите тврдат дека чаша ладна вода го забрзува метаболизмот со тоа што „се борат“ телото да го загрее, со тоа што го трошат неговите механизми и трошат енергија.

Исфрлете ги СИТЕ грицки од вашата диета, колку и да се здрави, се нешто што ви дава лажно чувство на ситост и со тоа „измамува“ и го успорува вашиот метаболизам. Покрај главните оброци, се препорачува уште една закуска, која треба да се состои од некаков посно сирење и малку зеленчук / салата и интегрален леб, или да изберете овошна закуска. За време или после оброкот, можете да пиете чаша зелен чај кој е антиоксиданс и согорува калории. Пијте топол и без шеќер чај.

Лутите пиперки се докажани како одличен стимулатор на метаболизмот, па затоа ако не сте чувствителни на лути пиперки, вклучете ги бибер, халапењо или чили пиперките, бидејќи тие значително ќе го забрзаат вашиот метаболизам.

Важно е, покрај наведеното погоре, спиењето да е од најголема важност за работата на метаболизмот и дека осум часа е минимум што ви треба да спиете за овој систем да функционира непречено и правилно и да ги постигне посакуваните ефекти.