По традиционален руски рецепт. Овој мелем и дава на кожата еластичност и ги брише борите

15 јуни, 2020
јкнм,

Со правилна, здрава исхрана и физичка активност, оваа мешавина ќе придонесе за добар изглед, но и чувство.

Ќе започне регенерацијата на клетките, но ќе има позитивен ефект врз работата на целиот организам.

Потребни состојки за подготовка:

100 мл ленено масло

2 лимони со средна големина

1 голема глава лук

0,5 кг мед

Подготовка и употреба:

Измешајте излупен лук, 1 нечистен лимон и 1 лимон без кора во блендер. Мешавината измешајте ја со медот, додадете ленено масло и повторно измешајте сè. Смесата се чува во фрижидер во затворена стаклена тегла.

Се консумира три пати на ден, 1 лажичка половина час пред оброк.

Како тоа влијае на телото?

Маслото од ленено семе е растителен хормон и содржи (омега-6), олеин (омега-9) и масни киселини на палмити. Тој е поголем извор на масни киселини од омега 3 дури и од рибино масло. Овие масти играат клучна улога во одржувањето на младешкиот изглед и го спречуваат предвременото појавување на брчките.

Исто така, тој е богат растителен извор на важни антиоксиданти, а во комбинација со лимон ги чисти црниот дроб и жолчните канали. Витаминот Ц од лимонот е совршен антиоксиданс, го зајакнува имунитетот и крвните садови. За лимонот се вели дека е „лек за сè“. Го подобрува тенот, ја враќа еластичноста, ги обновува кожата и косата, го крева имунитетот и успешно се бори против стресот.

Лукот го чисти организмот од токсините, додека медот внесува хранливи материи, т.е. микроелементи во крвта, кои го обновуваат и подмладуваат целиот организам.