Поголемиот дел од денот го поминувате во седечка положба? Следете ги овие важни совети за да останете здрави!

23 јули, 2020
Naslovna
  • Внимателното јадење и редовното вежбање може да ви помогне многу – и тоа веќе го знаете.
  • Меѓутоа, ако само седите во текот на целиот ден (можеби имате работа во седечка позиција), тоа може да биде погубно за вашето здравје.
  • Затоа, крајно време е да  „станете“ и да направите нешто за своја корист со помош на овие совети.

Здравјето на жените е особено под влијание на повеќе социјални детерминанти, како што се приход, образование, вработување, социјални врски, заедница и безбедност. Покрај тоа, тие треба да се грижат за своето семејство и децата. “Ако не сте навикнати да јадете и вежбате правилно, полесно ќе се здебелите; помалку ќе согорувате калории; ќе ја изгубите мускулната сила, ќе имате слаби коски; ќе го намалите имунитетот, а со тоа и ќе  влијаете врз протокот на крв и хормоналната рамнотежа. Сето ова го зголемува ризикот од хронични дегенеративни нарушувања како што се дијабетес, хипертензија, срцеви заболувања, карцином, респираторни нарушувања, депресија и вознемиреност “, вели д-р Мегана Паси, советник за исхрана.

Ellen Degeneres What GIF - Find & Share on GIPHY

Јадете правилно избалансирани оброци

Избалансиран оброк е оној кој ги содржи сите потребни хранливи материи во оптимални количини во согласност со хранливите потреби на организмот. Обидете се да го балансирате секој дневен оброк со тоа што ќе осигурате дека содржи протеини, јаглени хидрати, витамини, минерали и растителни влакна. Овие хранливи материи можете да ги добиете од пет групи на храна: житарки / просо, мешунки / јајца / месо / риба, млеко / млечни производи, овошје и зеленчук.

Eat Clean Food Porn GIF - Find & Share on GIPHY

Појадок

Јадете јајца, салата, млеко, житарки. Ќе обезбеди сложени јаглени хидрати, протеини и влакна.

Ручек

Изберете салати, зеленчук и печурки и избегнувајте кисели краставички, пиперки, пржена храна и слатки.

Вечерни закуски

Исецкајте сад со овошје.

Пиење

Вода од кокос, зелен чај и сок од лимон, се добри начини за да се победи дехидрираноста. Запомнете да пиете два до три литри вода секој ден.

Сезонска храна

• Јадете локално достапно сезонско овошје и зеленчук. Вклучете најмалку три овошја и три до четири зеленчуци во вашиот оброк.

• Избегнувајте преработена храна. Ограничете го внесот на сол на една лажичка на ден.

• Избегнувајте црвено месо. Заменете го со посно месо, живина и риба.

• Вклучете повеќе зрнеста храна. Избегнувајте рафинирано брашно.

Heidi Klum Thumbs Up GIF by America's Got Talent - Find & Share on GIPHY

Внимавајте

Балансирањето на оброк не е само за вклучување на сите овие намирници во вашата прехрана. Исто така, значи дека треба да ги консумирате во оптимални количини. Користи едноставна чинија за мерење на количината на храна што ја консумирате.

Физичка активност

Откако жената ќе влезе во 30-тите, јачината на коските постепено слабее. Почнувате да губите мускулна маса после 40-тите години. Истражувањата откриле дека зголемената мускулна-скелетна кондиција е позитивно поврзана со функционална независност, подвижност, здравје на коските, психолошка благосостојба и намален ризик од заразни болести.

Обидувањето со ова

Трчање по скали е брутален, но безбеден начин за согорување калории.

* Користете ги скалите наместо лифтот.

* Одете на курс по јога, танц или зумба или играјте со вашите деца секој ден.

* Станете од масата на секои половина час, истегнете и одете наполнете го шишето со вода.

* Секојдневна прошетка по 30 минути на ден.

Конзумирањето здрава храна и физичката активност можат да направат разлика. Не пропуштајте ги клучните моменти во вашиот живот поради лошото здравје – се што ви треба е малку дневна посветеност на себе.

Па, дали сте подготвени?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris