Помина една година од појавата на корона вирусот, а сè уште ги немаме одговорите на овие 7 прашања

30 декември, 2020
sta-jos-uvek-ne-znamo-o-kovidu-830x0

Што е тоа што сè уште не знаеме за Ковид-19?

Помина една година откако пандемијата на корона вирус започна да го погодува Светот, инфицирајќи повеќе од 81 милиони луѓе ширум Светот.

Ковид-19, болест предизвикана од коронарна инфекција на вирусот SARS-CoV-2, длабоко го наруши секојдневниот живот, така што скоро никој не беше поштеден.

Како и да е, иако знаеме многу повеќе за Ковид отколку пред една година, има некои работи кои сè уште ни се непознати.

Од каде потекнува вирусот?

Иако вирусот е идентификуван на пазарот за диви животни во кинескиот град Вухан, не е јасно како еден вирус, за кој се верува дека потекнува од лилјаци, заразил луѓе.

Светската здравствена организација ќе отвори своја истрага за тоа како заразиле луѓе со вирус, но сепак останува нејасно колку кинеската влада ќе соработува. СЗО ќе прегледа разни животни продадени на овој пазар и ќе ги анализира болничките записи за првите заразени со цел да се обиде да утврди дали одреден вид го пренел

– Да пронајдете животно со инфекција со SARS-CoV-2 е како да барате игла во најголемиот сено. Можеби никогаш нема да ја најдеме – истакнува вирусологот од Универзитетот Колумбија, Ангела Расмусен, за списанието „Nature“.

Бројни студии, сепак, дојдоа до заклучок дека Ковид-19 не е создаден во лабораторија.

Зошто децата имаат помал ризик од возрасните?

Според податоците собрани од Центрите за контрола и превенција на болести ширум Светот, децата на возраст под 18 години умреле во многу мал број во споредба со возрасните. Иако таа старосна демографија сочинува 22,6% од населението во САД, во раните фази на пандемијата тие сочинуваат само 3% од случаите на Ковид. Подоцна, тој процент се зголеми меѓу 12 и 15,9 проценти, според студијата на Американската академија за педијатрија и Здружението на детски болници. Исто така, стапките на хоспитализација и смртност од ковиди се сè уште пониски отколку кај возрасните.

Главната причина за несогласувањето меѓу децата и возрасните сè уште се истражува. Една студија објавена во списанието „Nature“ сугерира дека имунитетниот систем на детето има подобра способност да се справи со вирусот и дека некои деца можат да развијат антитела кон вирусот, без некогаш да бидат позитивни на тоа.

Додека истражувањето сè уште трае, Американскиот центар за контрола и превенција на болести вели дека сè уште не е безбедно да се претпостави дека децата не придонесуваат за пандемијата.

– Иако помалку деца се болни со ковиди во споредба со возрасните, децата можат да го шират вирусот на други и можат да се разболат – се наведува на нивната страница.

Кој е прагот на имунитет на кадарот?

Имунитетот на кадарот ја опишува точката во која епидемијата престанува да се шири затоа што доволно луѓе се отпорни на болеста – или затоа што ја имале или биле вакцинирани. Така, инфективниот протеин не може да најде доволно нови домаќини за да ги заразат, заштитувајќи ја целата популација. Како што истакна д-р Ентони Фаучи, имунитетот на стадото кон ковид-19 во моментов се базира на шпекулации.

Откако ги критикуваше коментарите што ги даде за New York Times за тоа кој може да биде овој праг, д-р Фаучи призна за СNN дека сè уште нема конкретен одговор.

– Мора да разбереме дека треба да бидеме скромни и да разбереме дека не знаеме. Тоа се чисти проценки и пресметки што ги направив 70, 75 проценти – тоа е опсегот. Опсегот ќе биде помеѓу 70 и 85 проценти – рече Фаучи.

Тој направи споредба со вариолата, за која прагот на имунитет на стадото е 90 проценти. Бидејќи вариолата е заразна од коронавирусот, Фаучи рече дека проценува дека неопходното ниво на имунитет за ковид-19 ќе биде помало.

Кои се долгорочните здравствени импликации?

Брзото закрепнување на Доналд Трамп од ковид-19 по краткиот престој во болницата доведе многу луѓе да ги потценат опасностите од болеста. Растечките истражувања сугерираат дека додека повеќето пациенти се опоравуваат од болеста во рок од неколку недели по инфекцијата, значителен број се соочуваат со долгорочни проблеми.

Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести, најчесто пријавени проблеми се замор, отежнато дишење, кашлица и болка во градите. Други пациенти исто така пријавиле депресија, тешкотии во концентрацијата, болки во мускулите, повремена треска и постојани главоболки.

Помалку чести несакани ефекти на долг рок вклучуваат воспаление на срцевиот мускул, абнормалности во белите дробови, проблеми со бубрезите и опаѓање на косата. Мал број на пациенти развиле психоза по ковид, што е очигледно резултат на биохемиски промени во мозокот предизвикани од вирусот. Сè уште не е познато колку долго можат да траат овие несакани ефекти или зошто влијаат на некои пациенти, а не на други.

Дали вакцините се безбедни за деца под 16 години?

Иако вакцините Pfizer и Modern во моментот во САД се одобрени за употреба кај луѓе постари од 16 години, сè уште се спроведува истражување за да се утврди дали се безбедни за помалите деца. Ова е делумно затоа што децата не беа вклучени во првичните испитувања за вакцини, изјави д-р Роберта ДеБиази, директор на Одделот за детски инфективни болести во Детската национална болница.

– Значи, што се однесува до Pfizer, тие вклучија деца до 16 години во првичната серија на податоци што ги разгледавме. Всушност, тие од октомври запишуваат деца на возраст до 12 години. Имаше дури и неколку стотици деца за кои имавме малку прелиминарни податоци. Кога станува збор за Modern, тие сега само лансираат група волонтери на возраст од 12 до 17 години, кои ќе бидат истражувани, на примерок од околу 3.000 од нив – рече таа.

Колку долго ќе трае имунитетот по вакцинирањето?

По вакцинацијата, на телото му требаат неколку недели за да создаде имунитет на заразна болест. Според Центрите за контрола и превенција на болести, ова значи дека лицето кое прима вакцина, сепак може да добие ковид-19 и да зарази други во тој период. Сепак, помалку е познато колку долго ќе трае имунитетот откако лицето ќе го изгради по обете дози на вакцината. Студија објавена во New England Journal of Medicine покажа дека антителата кон вирусот останаа во организмот три месеци по втората доза на вакцината, но потребни се повеќе истражувања.

Дали луѓето ќе треба да се вакцинираат секоја година?

Вирусите, без разлика дали се грип или кавијар, постојано мутираат. Како и со најновите, мутациите можат да бидат загрижувачки. На пример, обичниот грип толку брзо мутира што ни треба нова вакцина секоја година. Останува непознато дали Ковид-19 ќе се искорени со вакцините што се подготвуваат во моментот или ќе се мутира доволно брзо за да ни треба нова вакцина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi