ПОМИНАА ШЕСТ МЕСЕЦИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сè уште имаме многу непознати, но еве што знаеме досега за вирусот, но и вакцината

11 септември, 2020
profimedia-0552480134

Вирусот сега циркулира претежно меѓу младите луѓе, кои не се ризична група, но постарите лица и оние со послебо здравје неизбежно ќе бидат погодени

Ковид-19 е дел од нашите животи денес, шест месеци откако Светската здравствена организација прогласи пандемија. Тоа е непријател за кој научивме многу, иако никој не го знае одговорот на прашањето што нè чека оваа есен и зима.

Тешко е да се знае дали епидемијата повторно ќе се разгори. Поради големото мешање на луѓето во текот на летото, по укинувањето на пролетниот карантин, бројот на заразени во Европа нагло расте.

Ова е случај во Франција, Шпанија и Велика Британија, како и во многу други земји, иако овие не се толку високи како што беа во екот на епидемијата во март и април.

„Илјадници нови инфекции на ден, тоа е многу. Тоа е многу загрижувачко “, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран за радиото Франс Интер во вторникот.

Ако ова продолжи, Велика Британија во следните месеци ќе доживее „бурен период“, изјави за Би-Би-Си Jonонатан Ван-Там, британски здравствен службеник.

Се стравува дека болниците ќе бидат преполни

Зголемувањето на бројот на заразени автоматски ќе доведе до потешки случаи за неколку недели, предупреди Веран. Но, прашањето е до кој степен?

Горејќи на првиот бран, многу лекари стравуваат дека болниците и единиците за интензивна нега ќе бидат пренатрупани оваа есен, како во март. Вирусот сега циркулира претежно меѓу младите луѓе, кои не се ризична група, но постарите лица и оние со посиромашно здравје неизбежно ќе бидат засегнати, предупредуваат тие.

Други, помалку песимистички, сметаат дека ризикот од преоптоварување во болницата е помал отколку во пролетта, бидејќи луѓето кои припаѓаат на ризични групи ги почитуваат епидемиолошките мерки.

Најоптимистичките сметаат на имунитетот стекнат во првиот бран, надевајќи се дека ќе спречи втор бран и ќе овозможи да се избегне повторување на мартската катастрофа. Но, тоа е само претпоставка.

Реинфекции и имунитет

Сепак, сите инсистираат на важноста од почитување на епидемиолошките мерки како што се носење маски, често миење на рацете и почитување на далечината.

Неколку случаи на закрепнување на луѓе од коронавирус, а потоа повторно инфицирани се регистрирани во последните неколку недели ширум светот, предизвикувајќи прашања во врска со трајноста на имунитетот.

Првиот ваков потврден случај беше 30-годишник од Хонг Конг, кој беше потешко болен првиот пат отколку вториот.

Експертите сметаат дека ова е трошка надеж и знак дека неговиот имунолошки систем научил да се брани по првата инфекција.

Тие, сепак, нагласуваат дека не може да се извлечат заклучоци од само неколку случаи.

Тие исто така нагласуваат дека вистинското прашање не е дали може да се зарази двапати, туку колку е заразна личност по втор пат.

Општо, имунитетот против Ковид-19 сè уште е слабо разбран. Научниците се многу фокусирани на антитела, но тие исто така се надеваат дека друг вид на имунолошки одговор, заснован на Т-лимфоцити, може да ја запре епидемијата. Но, тоа е само теорија.

Не е познато каква улога имаат децата во ширењето на епидемијата

Учебната година започна во многу земји, но сè уште не е познато точно каква улога играат децата во ширењето на епидемијата.

Едно е сигурно: ретко добиваат Ковид-19. Повеќето развиваат само лесна форма на болест или воопшто немаат симптоми.

Но, не е познато дали тие се заразни како возрасните.

„Кога ќе се појават симптоми, децата лачат иста количина на вирус како и возрасните и се заразни исто како што се. Не е познато до кој степен асимптоматските деца можат да заразат други “, изјави Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC).

Неколку студии покажаа дека децата ретко ја пренесуваат болеста, можеби затоа што имаат помалку симптоми (бидејќи кашлањето или кивањето го зголемуваат ризикот од пренесување на вирусот).

Сепак, многу експерти предупредуваат дека децата треба да се разликуваат од адолесцентите, кои се позаразни од возрасните.

Вакцина: брза и добра, дали е можно?

Наоѓањето ефикасна и безбедна вакцина се смета за најдобар начин да се запре пандемијата. Но, не е познато кога тоа ќе се случи, и покрај бројните најави за неговото неодамнешно откритие во глобална трка со огромни финансиски влогови.

Во својот последен извештај од средата, Светската здравствена организација (СЗО) набројува 35 потенцијални вакцини кои се во фаза на клинички испитувања на луѓе ширум светот.

Девет од нив се во завршна фаза или ќе бидат наскоро. Ова е т.н. третата фаза при проверка на ефикасноста на вакцината кај илјадници волонтери.

Соединетите држави, Русија и Кина водат битка на далечина и ги забрзуваат процедурите со надеж дека прво ќе ја развијат вакцината, дури и пред крајот на оваа година.

Прашања за безбедноста на вакцините

Но, експертите предупредуваат да не мешаат брзина и брзање, бидејќи прескокнувањето на фазите може да предизвика проблеми со безбедноста на вакцините.

Важноста на следење на постапката е прикажана со примерот на еден од најнапредните проекти, спроведен од лабораторијата „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, кој беше суспендиран во вторникот. Причина: појава на „потенцијално необјаснета болест“, можеби сериозни несакани ефекти на вакцината, кај еден учесник во студијата.

Европската агенција за лекови (ЕМА) верува дека „може да потрае барем до почетокот на 2021 година вакцината Ковид-19 да биде подготвена за одобрување и да биде достапна во доволни количини“ за употреба ширум светот.

И во најлош случај, вакцината може никогаш да не се најде.

Сепак, некои работи за вирусот се познати

Пресвртот е спектакуларен: маските се сметаа за бескорисни во март, а денес ги препорачуваат повеќето здравствени власти во светот, вклучително и СЗО.

Во меѓувреме, откриено е дека Ковид-19 многу веројатно се пренесува од ситни честички дисперзирани во воздухот што го издишуваат пациентите (аеросол), а не само од поголемите капки што се лачат со кивање, кашлање или зборување во близина и валкани раце.

Сè уште не е познато точно какво учество има ваквиот начин на пренесување на болеста во динамиката на епидемијата, но многу студии велат дека тој е значаен.

ПОДЕЛЕТЕ ПРИ КРАТЕЕ НА САМОИЗОЛАЦИЈАТА: Берош „не би сакал да се меша“, а Каиќ вели: „За тоа треба да се создадат услови, кои сега не постојат“

Во тој случај, физичкото растојание не е доволно и маската станува неопходна, особено ако сме во затворени простории, со многу луѓе и слаба вентилација. Таквите места сега се сметаат за најризични, а некои земји воведоа задолжително носење маски и на улица.