Поради овие 7 работи сме незадоволни од сексуалниот живот!

7 мај, 2020
seksualen zivot

Проблеми во врската. Овој проблем има тесна поврзаност со недостатокот на интимност. Недостаток на општа комуникација, постојани расправии и постојано префрлање на зборови во голема мера ќе влијаат на вашиот сексуален живот. Кога ќе дојде до некаков проблем со вашата врска, разговарајте со партнерот. И реши го проблемот, на еден или друг начин. Ако не можете да најдете заеднички јазик, размислете за прекинување на врската.

Недостаток на интимност. Само затоа што можеби имате треска или месечен циклус не значи дека не смеете да бидете интимни со вашиот партнер. Можеби немате волја или желба да имате секс, но едноставните допири како што се држење за раце, галење или масирање, дефинитивно ќе ве поврзат и ќе ве приближат. На колку повеќе начини можете да ја покажете љубовта освен самиот секс, толку се подобри вашите шанси за подобар сексуален живот!

Недостаток на сон. Се чувствувате уморно цело време? Ова може да биде причина зошто скоро никогаш не сте расположени за секс. Заморот поради недостаток на енергија може да биде моќен удар за вашето либидо, па затоа ќе фаворизирате спиење, дремење и сите други форми на одмор. Одморете се за да уживате во другата магија на животот!

Стрес. Сè додека имате илјада и една грижи на умот, некои поголеми, некои помали, сигурни сме дека нема да можете да се опуштите. Најважно за вас е да научите да се справувате со стресот и да го одвоите деловниот од приватниот живот. Не дозволувајте ништо да ви го уништи заслуженото време и да уживате во тоа!

Алкохол. Пијан секс можеби ви звучи забавна и интересна идеја, но претерувањето со алкохол може целосно да ја уништи приказната. Покрај тоа што ќе биде мачно, ако воопшто и можете да водите љубов, шансите се големи дека нема да го запомните воопшто. И тоа е навистина голема штета!

Депресија. Луѓето кои страдаат од депресија нема да најдат задоволство во ништо во животот, вклучително и сексот. Ако се чувствувате неприлагодено, неисполнето, бескорисно и безволно, разговарајте со вашиот партнер или пријател. И ако е потребно, без срам побарајте стручна помош. Важно е да работите на решавање на проблемот!

Ниска самодоверба. Ако премногу внимавате на тоа како изгледате, а скоро и да не обрнувате внимание на тоа како се однесувате, не само што ќе бидете во лошо расположение, туку и ќе ја пренесете лошата енергија на вашиот партнер. Ќе изгледате секси, само ако се чувствувате така. Самодовербата дефинитивно ќе ве стави во вистинско расположение!