Постои ли граница кога сме престари за диета? Еве што велат експертите

11 декември, 2020
Sixty-and-Me_15-Healthy-Eating-Tips-for-Women-Over-60-740x416


Научниците кои спроведоа студија објавена во 2019 година во професионални списанија, ја препознаа врската помеѓу слабеењето и предвремената смрт. Како и да е, што навистина лежи зад претпоставката дека диетата во зрелоста ни штети повеќе отколку што е корисна? Експертите се согласуваат за една работа: ако некој се заканува, диетата е добра дури и во староста.

Eating the Right Calories and Food Older Persons Need | healthflex.com

Д-р Авигдор Надал, директор на „ФизиоЛаб“ на здравствениот систем на планината Синај, вели дека никогаш не е доцна да се изгуби тежината, особено од здравствени причини. Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), важно е да се изгуби вишокот маснотии на која било возраст за да се намали ризикот од дијабетес и срцеви заболувања. Покрај тоа, слабеењето може да направи да се чувствуваме подобро психички, да имаме повеќе енергија и да бидеме подвижни


Диета во староста: совети

Во староста може да биде тешко да се намали телесната тежина. Имаме помала мускулна маса, можеби сме помалку спортски активни и со текот на годините се навикнавме на нездрави работи кои негативно влијаат на нашиот метаболизам – како пушење или пиење чаша вино навечер.

Healthy Lifestyle for Healthy Older Adults


Заборавете на супер-брзата диета

Слабеењето за кратко време може да звучи привлечно. Сепак, не држете се до брзи диети или радикални детоксикации „за неколку дена“ по што ќе продолжите да јадете како порано. Кога губите тежина, важно е трајно да ја менувате вашата исхрана, и да останете здрави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi