Постојат 3 видови попладневна ДРЕМКА: Но, дали спиењето во текот на денот е добро за ЗДРАВЈЕТО на нашето тело?

8 август, 2020
Annotation 2020-08-08 155116

Откријте ги последиците ако имате навика да спиете во текот на денот

Одговорностите со кои многу луѓе се преоптоварени денес, не дозволуваат поединците да спијат доволно.

Затоа се почесто се случува по напорниот ден на работа, да дремнете кратко време.

Сепак, дали е добро за нашето здравје?

Одговорот е, во најголем дел, да!

Без оглед на тоа што дремењето не може целосно да го компензира несоодветното спиење или слабиот квалитет на ноќното спиење, краткото попладневно дремнување кое трае најмногу 20-30 минути може да го подобри нашето расположение и будност.

Постојат три типа на дремки:

Планирана дремка – тоа е кратка дремка пред да заспиеме. Оваа техника можете да ја користите кога ќе знаете дека ќе одите во кревет подоцна тој ден од вообичаеното или како механизам за одбрана од замор што ве чека, пренесува порталот sitoireseto.com.

Итна дремка – процес кога ненадејно сте совладани од заморот и не можете да продолжите со работата што сте ја правеле или да ви падне крвниот притисок, така што неизбежно мора да легнете малку. Овој вид дремка можете да го примените кога сте поспани додека возите или кога работите со некои тешки и опасни машини.

Вообичаена дремка – е кога секој ден, во одредено време, практикувате да одите во кревет и да се одморите. Малите деца обично можат да заспиваат секој ден во одредено време и постарите луѓе, кои се така навикнати, после ручекот.

Зошто е добра кратката дремка?

Дремењето во траење од  20 до 30 минути се препорачува за одржување на будноста. Овој вид дремка дава значителна придобивка за подобрување на перформансите на будноста без да се наруши ноќниот сон и да се чувствувате незгодно после тоа.

Студијата спроведена од НАСА за поспани пилоти и астронаути откри дека 40-минутното дремнување ја зголемило нивната работна способност и будност за дури 100%.

Краткиот сон може да ја зголеми будноста веднаш по дремката и може да ја продолжи будноста неколку часа подоцна во текот на денот. Планираното дремење е пропишано на оние кои страдаат од нарколепсија, а дремењето има свои психолошки предности.

Една неодамнешна студија претставена во истражувачкото списание Sleep покажува дека 10 минутна дремка дава најмногу придобивки во смисла на намалување на поспаноста и подобрување на когнитивните перформанси.

Негативни последици од дремењето

Додека има добри страни, дремењето не е секогаш најдобрата опција за секого. На пример, некои луѓе не можат да спијат никаде освен во креветот. Дремењето на работа и работното место е сè, освен можно и пристојно.

Други луѓе едноставно имаат проблеми со спиењето во текот на денот. Не им се допаѓа тоа што брзо паѓа и се крева од една во друга состојба на свест. После тоа, тие се чувствуваат повеќе поспани отколку пред да се одморат.

Ако вообичаено имате проблем да спиете во текот на ноќта, дремката само може да го зголеми.

Сè на сè, ако ви се допаѓа, кратка дремка е исто така пожелна за подобра физичка и ментална активност и немојте да се чувствувајте дека правите нешто лошо ако ја практикувате оваа активност во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris