Познатиот тренер открива како можете брзо да изгубите тежина пред новогодишните празници!

14 декември, 2020
тренер

Мет Линдзи, тренер за фитнес на многу познати личности од Лондон, смета дека не е доцна да се започне со здрава исхрана и да се намали телесната тежина пред новогодишните празници.

Поради пандемијата, работата од дома и генерално поретки прошетки, многумина добија неколку килограми вишок. Повеќето се жалат дека се физички во полоша форма отколку што беа на почетокот на годината.

Мет е специјализиран за трансформација на телото и им помага на луѓето да станат во форма за само осум недели. Тој вели дека сите можеме да изгубиме најмалку три килограми до крајот на 2020 година со неколку едноставни прилагодувања на нашата дневна рутина. Овие вклучуваат консумирање на голем појадок полн со протеини, полесни вечерни оброци и многу вежбање.

Се разбира, може да изгубите многу тежина за краток временски период, но тие се враќаат со текот на времето. Сепак, може да изгубите три килограми без никакви проблеми за две недели. Ако ги следите следниве основни принципи, ќе изгубите тежина – рече тренерот на финти.

Започнете го денот со протеини и маснотии за да ја одржите вашата енергија стабилна

За одличен почеток на денот, да имате побогат појадок полн со протеини и здрави масти. За појадок, можете да јадете јајца, сланина, авокадо, протеински палачинки, посно месо, риба или јогурт – вели тренерот.

Тој потсетува дека е важно да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно.

Многу научни студии покажуваат дека појадокот со јаглехидрати доведува до поголема желба за шеќери и јаглехидрати како што поминува денот – вели Мет.

Јадете јаглехидрати за ручек ако вежбате

Оптималното време за внесување јаглени хидрати е пред тренинг, кога сте многу активни или во средината на денот, бидејќи имате остатокот од денот да ги согорите. Здрави извори на јаглени хидрати се кафеавиот ориз, сладок компир, тиквички или овесна каша – објаснува тренер за фитнес.

Полесен оброк за вечера

Не јадете оброк со многу маснотии или калорична храна за вечера. Во зависност од вашиот животен стил, вечера богата со јаглени хидрати ќе им помогне на некои луѓе да спијат подобро, но и тогаш треба да имате мерка – вели Линдзи.

Вежба и теретана: Пребројте ги чекорите

Работам со луѓе и кога ќе ги прашам колку се движат, во просек тоа е околу две до три илјади чекори на ден. Мислам дека ова се однесува на околу половина од населението. Ако направивте околу 1.000 чекори, потрошивте околу 50 калории. Доколку не вежбате доволно, нема да изгубите тежина – предупредува Мет и додава дека во теретана треба да размислите за тренинг што вклучува тегови, бидејќи тој вид на вежбање го менува изгледот на телото.

Направете го тоа лесно за себе
Практичната храна направете ја недостапна. Не чувајте бисквити, вино и сладолед дома ако се обидувате да изгубите тежина. Ако вашата домашна средина е полна со искушенија, а сте дома 24 часа на ден, неизбежно ќе јадете она што не треба.

Избегнувајте алкохол
Алкохолот ја отежнува диетата. Проблемите со пиењето вклучуваат послаб квалитет на спиење, лошо придржување кон исхраната, зголемена анксиозност и зголемен глад. И, ако сте во состојба на мамурлак, тешко е да вежбате или да функционирате добро. Значи, ако планирате да останете доследни, држете се подалеку од алкохол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris