Прашавме дерматолог – како да се ослободиме од целулитот?

6 јуни, 2020
1591039380_pitali-smo-dermatologa-kako-se-osloboditi-celulita (1)


Целулитот е главниот непријател на женската убавина, а со доаѓањето на летото, чувствуваме уште поголема нетрпеливост кон него. Ако некогаш, како и повеќето жени, се прашувавте како да се ослободите ефикасно, дојдовте на вистинското место! Ние побаравме совет од професионални дерматолози за ова прашање и ги споделуваме нивните искуства со вас.

Зошто се појавува целулит? Целулитот е резултат на маснотии што се заглавени веднаш под површината на кожата, и се прицврстува на одредено место со влакнести ленти. За разлика од „длабоките џебови на маснотии“, кои реагираат на вежбање, губењето на вишокот килограми не го отстранува целосно целулитот. Дали тоа значи дека не можеме да се ослободиме од тоа? Постојат неколку начини да се минимизира состојбата со присуство на целулит, но не и да се ослободиме целосно.

Вашите главни опции се да ги одделите овие влакнести ленти, така што маснотиите повеќе да не се заглавуваат на едно место, или да ја намалите количината на маснотии што се акумулира под кожата.

Како да се скршат ленти од влакна? Cellafina – најмодерниот метод на кршење на влакнести ленти вклучува игли кои физички ја извршуваат оваа постапка. Целулази – ласерска постапка за кршење на влакнести ленти, отстранување на маснотии и задебелување под кожата. Скулптура – метод за ефикасно маскирање на целулитот.

Дали има брза решение? Иако не постои брз начин да се елиминира целулитот, постојат начини за привремено да се направи помалку видлив. Само-тен производи може во голема мера да го маскираат целулитот. Друга опција е да се масира критичната област со креми кои содржат кофеин. Кофеинот ги стеснува крвните садови, што може да помогне да се отстрани вишокот течност. Исто така, кофеинот припаѓа на семејство соединенија кои му помагаат на телото да го метаболизира и разградува масните клетки.

Направете го тоа сами со антиоксиданти и ретинол. Овие состојки се користат на лицето, но тие можат да ви помогнат да го подобрите изгледот на вашата кожа на нозете. Антиоксидантите спречуваат оштетување на слободните радикали, а ретинолот го стимулира производството на колаген и еластин, кои ги зајакнуваат темелите на кожата. Колку е посилна и еластична кожата, толку помалку маснотии ќе се покаже преку неа.