Правевте грешки во текот на летото?! Постои ДИЕТА со која ќе изгубите 7 килограми за 2 недели!

23 септември, 2020
тиква наслов

Тиквата е богата со диетални влакна и ви помага да изгубите вишок килограми со потиснување на глад и ситост на долг рок

Есента доаѓа, и со неа и тиквата!

Тиквата е исто така исклучително здрав зеленчук кој го чисти организмот, штити од болести и го подмладува организмот. Оваа лесна храна е полна со растителни влакна и исклучително погодна за оние кои се борат со прекумерна тежина. Ако тиквата ве поттсетува на пита – заборавете, бидејќи таа не помага во губење на вишок килограми!

Овој зеленчук може да го спремате на многу начини кои не ја загрозуваат линијата, воедно и помагаат да изгубите тежина. Само следете ја диета со тиква и ќе изгубите седум килограми за две недели!

Тиквата е малку калорична и богата со растителни влакна.

Тиквата е идеална за слабеење затоа што е малку калорична и богата со растителни влакна. Половина чаша месо од тиква содржи само 40 калории и осум грама диетални влакна. Не треба да сте во заблуда дека тиквата е „магична“ храна што ќе го „испржи“ целиот вишок маснотии и дека ќе изгледате како модел. Треба да следите диетален начин на исхрана и да јадете тиква без дополнителни маснотии.

Во криза – тиква

Веднаш штом ќе огладнете, ставете неколку парчиња тиква, попрскани со морска сол и рузмарин (ако сакате, лук) во тава, а потоа во рерна.

Салата од тиква (55 калории)

300 грама слатка тиква

2 јаболка

1 морков

1 лимон

лажица мед

2 лажици ореви

Тиквата, морковот и јаболката се лупат и се рендаат, а оревите се сечат на помали парчиња. Врз нив се става исцеден лимон и мед.

Каша од тикца за појадок

200 мл млеко

парче тиква

чаша овесни снегулки

Млекото се загрева, а тиквата се чисти и се сече на коцки, а потоа се додава на топлото млеко. Гответе кратко на тивок оган, а потоа додадете ги снегулките.

Супа од тиква (60 калории)

тиква со средна големина

1 морков или 1 компир

50 грама путер

1 кромид

2 чешниња лук

лажица сенф

лажица црвена пиперка

морско оревче, сол, бибер

2 домати

100 грама семе од тиква

Излупете го зеленчукот и исечете го на коцки, исечете го кромидот и пржете, а потоа додадете ја тиквата, морковот и компирот. Додадете ситно сецкани домати и зачини. Кога ќе е пржено, истурете вода и, кога ќе зоврие, намалете и варете на тивок оган. За да ја направите повкусна, испасирајте го зеленчукот. Кога ќе ја послужите, додадете и семе од тиква.