Правило од 60 секунди: Со оваа техника ќе го вратите сјајот и младешкиот изглед на лицето за 7 дена!

11 мај, 2020
Naslovna

Дерматолозите откриваат трик што ќе ја направи кожата да изгледа повеќе светла, почиста, но и што ќе помогне да се ублажати брчките.

Овој метод не е револуционерен, но дава одлични резултати. Дерматологот Лиза Роберт верува дека повеќето луѓе не го чистат лицето доволно добро, што резултира во забрзано влошување на кожата, сувост и брчки.

Кога лицето не е ослободено од нечистотија, ефектот на кремите и серумите е слаб, бидејќи тие не можат да достигнат во најдлабоките делови на кожата.

Правилото од 60 секунди подразбира: Перење со пена за лице за една минута. Со кружни движења на прстите, лесно триење по лицето, не изостанувајќи ниту еден сегмент. Ова ќе го избрка депонираниот себум и ќе и овозможи на кожата да дише.

После тоа, следниот задолжителен чекор е миење со благ тоник. Бидете сигурни дека тој не содржи алкохол, и најдобро е да се изберат оние со роза вода во неговиот состав. Наместо да го нанесувате тонот со памучна топка, како што сте навикнати, во овој случај, нанесете го овој производ со прсти, како при миење.  

Д-р Робертс тврди дека само на овој начин тоникот за чистење на лицето всушност може да ја исполни својата цел, односно да ја исчисти кожата, да ја омекне и да го исчисти себумот. На тој начин, тврди таа, текстурата на кожата ќе се подобри, ќе стане мазна и ќе изгледа помлада.  

„Миењето на лицето 60 секунди или подолго време има бројни придобивки – масирањето е добро затоа што го стимулира лимфниот систем, помага да се ослободиме од отокот на кожата на лицето, ги зајакнува мускулите и го стимулира производството на колаген“, вели таа.  

Исто така, откако ќе се исчистат порите, кремот против брчки што го нанесувате ќе си ја заврши својата работа двојно побрзо. Првите резултати и подобрување на изгледот ќе ги забележите за една недела, сигурна е Лиза.