ПРЕДИЗВИКОТ Е ПРЕД НАС: Зимата носи побрзо ширење! Тешко ќе го избегнеме, но има неколку работи што може да направат разлика

1 ноември, 2020
наслоб корнааааааааа

Како што расте бројот на заразени луѓе во светот, се поставува прашањето како да се спречат настаните што се „супер-ризични“ за Корона вирус во затворена просторија оваа зима?


Вториот бран на Корона вирус пристигна, а бројот на заразени расте во повеќето европски земји. Во Канада, бројот на дневни случаи ги надмина бројките за време на врвот во април и мај, а САД се соочуваат со потенцијален трет бран. Некои земји како Бразил, Индија и Аргентина се уште се во првиот бран. Други земји, како што се Нов Зеланд, Виетнам и Сингапур, успеаја да го спречат ширењето на вирусот. Но, вториот бран пристигна на северната хемисфера и зимата е пред нас.

Според IFLScience, во повеќето земји бројот на смртни случаи е помал отколку во првиот бран. Во меѓувреме, научивме повеќе за вирусот, како и дека вториот бран ги зафаќа помладите луѓе кои имаат пониска стапка на смртност. Сепак, долгорочните ефекти на овој бран допрва треба да се видат. Математичкото моделирање се користи за да се предвиди ширењето на болестите како Ковид-19 и таквите модели сега мора да го земат во предвид менувањето на однесувањето на луѓето и зимата што се приближува.


Непознати долгорочни ефекти
Постојат докази дека инфекцијата со Ковид-19 може да доведе до сериозни срцеви проблеми кои во моментов се проучуваат. Некои луѓе исто така имаат оштетување на бубрезите, белите дробови и мозокот и има извештаи за ненадејна глувост и „мозочна магла“.

Сè уште не знаеме дали има имунитет по инфекцијата и дали болеста ќе стане ендемична. Но, негирањето и рационализацијата, во комбинација со спротивставени пораки за јавно здравје, може да доведат до непослушност кон населението и да предизвикаат голем број случаи на инфекција.


Настани што се супер-ризични

Научивме важни аспекти на ширењето на Корона вирусот. Пандемијата во голема мерка беше предизвикана од настани кои беа рзични. Репродуктивниот број на САРС-CoV-2, познат како R0, е помеѓу два и три, што значи дека во просек индивидуа инфицира помеѓу две и три лица. Варијација на дистрибуција, позната како к, покажа дека некои лица генерираат голем број на секундарни случаи: Помалку од 20 проценти од индивидуите предизвикуваат над 80 проценти од инфекции.

Постојат бројни примери на супер-ризични настани како што се ширење на инфекции поврзани со климатизација во ресторан во Гуангжу, Кина, хорски вежби во округот Скагит, неодамнешната церемонија на Роуз Гарден во Белата куќа и многу повеќе.


Улогата на аеросолите
Ние исто така знаеме дека болеста се пренесува преку аеросоли, а тоа се мали честички составени од плунка или респираторна течност со големина од неколку микрони. Центрите за контрола и превенција на болести на САД велат дека болеста претежно се шири со близок контакт. Тие исто така наведуваат дека допирањето на контаминирани површини не е вообичаен начин за ширење на Корона вирусот.

Од април, научивме дека аеросолите и преносот во затворените простории се главните извори на инфекција. Постојат докази дека вирусот може да остане во воздухот од 15 минути до три часа, а пренесувањето во затворен простор може да биде околу 20 пати посилно отколку на отворено.

Бројни студии покажуваат дека преносот се должи на ширењето на аеросолите во затворените простории. Неодамнешната студија на 1.200 епидемии покажува дека, освен на два инциденти, повеќето заразувања се случиле во затворени простории, и преку семејни контакти.


Треба да се внимава со вентилацијата
За да ја намалиме веројатноста за ширење на инфекцијара во затворен простор, треба да обрнеме внимание на вентилацијата. Идеално, повеќето активности треба да се изведуваат на отворено, но кога тоа не е можно, квалитетот на воздухот треба да се гарантира. Стандардите за вентилација како што се ASHRAE и MERV-13 треба да бидат задолжителни, а кога тоа не е можно, преносни прочистувачи на воздухот со филтри ХЕПА можат да ја намалат веројатноста за инфекција.

Детекторите на јаглерод диоксид може да се користат и за проверка на квалитетот на воздухот во затворените простории. Како што се приближува студеното време, контролирањето на нивото на јаглерод диоксид и влажноста во затворен простор може да ја намали веројатноста за инфекција.

Симулација на однесување
Професорот Габриел Вајнер, специјализиран за системи и компјутерско инженерство, вели дека неговиот истражувачки тим работи на флексибилни методологии за моделирање кои се фокусираат на просторни модели и кои можат лесно да се прилагодат за да ги вклучат најновите резултати од истражувањето.

„Изградивме различни модели за да ги проучуваме различните аспекти на ширењето на САРС-CoV-2, вклучително и факторите на поврзаност или мобилност, стапка на смртност и интервенции. Можеме да ги проучиме потенцијалните исходи од сложените владини политики, како што се обврската да се носат маски или физичко дистанцирање “, рече тој.

Тој вели дека тие исто така можат да истражуваат механизми за комбинирање на основните епидемиолошки модели со информации за животната средина (згради, транспорт, отворени простори). Влијанието на просторната позиција врз динамиката на моделот може лесно да се визуелизира за да се олесни поефикасно донесување одлуки.


Симулација на животната средина

Друг аспект на истражувањето се однесува на интеграција на напредни 3Д модели со компјутерски модели на ширење на болести во затворени простории. Истражувањето се фокусираше на ширење на вирусни честички преку системите за греење, вентилација и ладење (HVAC) во зградите. Со проучување на влијанието на нивото на влажност во просториите или ефектите од акумулација на честички на вирусот во просториите, можеме подобро да го измериме ризикот од Корона вирус и ефективноста на мерките за ублажување на ризикот.

„Нашите напредни модели користат јаглерод диоксид како медијатор за болести бидејќи сензорите се ефтини и чувствителни на HVAC системите и димензиите на просторијата. Овие модели можат да помогнат во проучување на промените во вентилацијата, акумулацијата на вирусни честички со текот на времето и влијанието на нивото на тоновите на гласот во просторијата “, рече Вајнер. Овие симулации можат да помогнат да се проценат ризиците од преполн и затворен простор, како и блиски контакти.

„Нашите следни напори треба да вклучуваат моделирање на долгорочни несакани ефекти и обрнување внимание на индивидуалните интеракции за да се проучат ефектите на заклучокот, економските аспекти и несигурноста во однесувањето на човекот. Потребни се напредни алатки за моделирање на овие социјални аспекти за да се идентификуваат проблемите и решенијата. Социјалните аспекти – вклучително лидерство, социјална средина, стрес и справување – не треба да се занемарат во идните истражувачки напори “, предупредува Вајнер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi