Природни препарати против прекумерно потење!

30 јуни, 2020
profimedia-0422149899-1-725x407

Потењето е нормално сè додека не почне да ни пречи во нашите дневни активности и да ја регулира телесната температура. Кога ќе почнеме постојано да размислуваме за влажните кругови под пазувите, влажните дланки и непријатните мириси што се шират и откако сте се истуширале неколку пати во денот, тоа може да влијае и на психата и на нашиот општествен живот.
Сè додека не ја достигнете таа фаза, сепак треба да пробате неколку природни методи, за кои е докажано дека функционираат.


Сода бикарбона
Измешајте малку сода бикарбона со неколку капки вода или со влажни прсти нанесете ја под пазувите.


Лимон
Киселината во лимонот убива бактерии, поради тоа што лимонот е исто така природен дезодоранс, но немојте да го ставате ако планирате да се сончате. Исечете го лимонот на половина и истријте ја кожата. Оставете го околу 20 минути и исплакнете со ладна вода.


Јаболков оцет
Нанесете јаболков оцет директно на кожата и оставете да отстои во текот на ноќта. Убаво истуширајте се наутро и нанесете дезодоранс. Друг начин е да се мешаат две лажички јаболков оцет со мед во чаша вода и да се пие на празен стомак.