Пробајте ја јапонската диета која трае само 14 дена: Ќе ослабете и ќе се чувствувате одлично!

15 ноември, 2020
јап

КАКВА Е ЈАПОНСКАТА ДИЕТА?

За почеток, самите Јапонци не сметаат дека нивната диета е диетална. За нив, тоа е вообичаен систем на исхрана кој им помага да останат здрави и млади (според статистичките податоци, Јапонија има најдолг животен век и најмал процент на дебели жени).

Затоа, јапонската диета не е само за вашите омилени суши, морски плодови и сосови, туку за здрава и урамнотежена исхрана. Сите оброци се засноваат на протеини, како и на отсуство на месо и млечни производи. Покрај тоа, практично нема слатки во јапонската култура и тие ги заменуваат „слатките“ со овошје. Во секој случај, Јапонците имаат посебна врска со храната: убав амбиент, мали порции, само свежи производи, пареа и други тајни што ја сочинуваат целата филозофија.

Што можете да јадете?

Ориз

Мал дел од оризот се јаде дури и за појадок. Има малку маснотии, но доволно јаглехидрати кои се одговорни за ситост и глад. Јапонците готват ориз без зеленчук и путер – ова е важна точка.

Риба

Лосос, туна, пастрмка, сардини и харинга – приоритет се масните сорти. Главниот извор на Омега-3, кој позитивно влијае на состојбата на скелетот и кардиоваскуларниот систем, а исто така ја подобрува и функцијата на мозокот.

Јапонците се опседнати со зеленчук.

Ниту еден оброк не е комплетен без 4-5 опции за јадења од зеленчук, кои обично се задушени во вода.

Јајца

Незаситените масни киселини кои се наоѓаат во јајцата помагаат во борбата против тврдоглавите масни наслаги.

Зелен чај

Покрај отстранувањето на токсините, зелениот чај го нормализира крвниот притисок и го запира воспалението. Но, не треба да претерувате – не се препорачува да пиете повеќе од 1,5 литри на ден.

ПРАВИЛА НА ЈАПОНСКАТА ДИЕТА

  1. За целиот период, треба да се откажете од сол и шеќер.
  2. Оброците се служат во многу мали делови (околу 200 гр храна на оброк) за да се задоволи гладот ​​за 80% („Јадете само кога сте гладни“, велат Јапонците).
  3. Без масло и пржење, храната може да се вари на пареа.
  4. Мора да ги намалите вообичаените 5-6 оброци на три. Закуски се забранети.
  5. Еден и пол литри вода за пиење е дневен минимум.

РЕЗУЛТАТ

Јапонската диета трае 14 дена. За тоа време, благодарение на значително намалување на јаглени хидрати и голема содржина на протеини, ќе изгубите најмалку пет килограми.

Контраиндикации

Не многу, но ги има. Диетата е контраиндицирана кај бремени жени, лица со заболувања на бубрези и црн дроб, срцеви нарушувања и гастритис.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi