Проблеми со кожата: Совети за нега на мрсна кожа

14 мај, 2020
koza

Постојан и неуништлив сјај на образите, црни дамки на носот – сите овие се знаци дека имате „мрсен тип“ на кожа. Себум се произведува премногу активно и постепено се меша со мртви клетки, создавајќи не многу сјајна слика на лицето.

Кои се главните причини за овој проблем?

1. Не чистете ја кожата премногу активно

Можеби звучи сомнително, затоа што обично се сугерира дека „чистењето“ е основната постапка. Меѓутоа, во случај на мрсна кожа, дополнителни напори се бескорисни: тие можат да доведат до уништување на заштитната бариера и критична нерамнотежа. Покрај тоа, премногу фази на чистење со помош на многу активни агенси се полни со фактот дека кожата ќе биде сува, а тоа само ги активира компензаторните процеси и го зголемува производството на себум. Затоа изберете најсоодветни средства за чистење и не го тријте лицето премногу силно.

2. Внимавајте што јадете

Не е тајна дека помфрит и друга храна со висока содржина на маснотии предизвикуваат грижа на совест, но млечните производи не се помалку виновни затоа што тие придонесуваат за многу специфични проблеми – затнувањето на порите. Ова се случува затоа што „млекото“ (дури и ако е претежно органско) содржи природни хормони. Покрај тоа, рафинираните житни култури (бел леб, ориз …) се сериозен извор на шеќер, што во голема мерка го зголемува вашиот гликемиски индекс.

3. Козметика што ќе ви помогне

Сите дерматолози велат иста работа: внимателно прочитајте ги декларациите. Без оглед, навистина треба да го погледнете составот на вашиот крем или серум. Главното правило – не преоптоварувајте ја кожата. Избегнувајте заситени текстури кои ја спречуваат вашата кожа да дише. Кога купувате лек, запомнете го едноставното златно правило – ви требаат производи означени без масло, што скоро и да нема да ги почувствувате на кожата. Исто така, во формулите побарајте антисептички и антиинфламаторни компоненти, салицилна киселина, кофеин, цинк.