Против наголемиот непријател на кожата: Како да ги отстраниме трагите од акни?

9 мај, 2020
koza

Факт е дека денес убавината е различна за секого и дека за вкусови не треба да се дебатира, но во едно може сите да се согласиме: убавината доаѓа од внатре, а пред се благодарение на правилната нега на кожата.

Сепак многу девојки немаат таква среќа да наследат генетика на чисто и совршено лице, па појавата на акни и неправилности претставува еден од најчестите проблеми на денешнината.

Загадениот воздух, конзумирањето на брза храна и други фактори значително ја прошируваат активноста на лојните жлезди и ја изложуваат кожата на дополнителен стрес, поради што акните се појавуваат кај секоја старосна група. Сепак, во текот на тинејџерските години и пост-адолесценскиот период појавата на акни е најактивна на лицето но и по телото кај многу девојки. Во текот на животот, тинејџерскиот период е исполнет со најмногу активности на хормоните. Внатре во телото се појавува хормонска бура, а надворешно се препознаваат нејзините последици – зарипнат глас, промени во пропорциите на телото и за жал акните. Дури и кога растењето е во границите на нормалата, а кожата е поприлично тенка и без проблеми, не е возможно да помине пубертетскиот период без ниту една акна – тие сигурно ќе се појават па макар и во мала број.

Слично “работат” хормоните и во време на бременоста и одредени фази во менструалниот циклус или во одредени ендокринолошки проблеми.

Кога зборуваме за превенција од акни, тоа се подразбира првите два степени на акни. Сепак, стричните лица наведуваат дека во никој случај не треба сами да се бориме против нив, бидејќи таа борба може да има силни последици на кожата.

Бидејќи дерматолозите приметуваат дека непридржувањето на третманите е еден од најголемите проблеми во борба против акните, најголема помош дава новиот EFFACLAR микро-пилинг гел кој е наменет за чистење на лицето и телото. Неговата моќ се крие во ефектите на микро-пилингот кој ја намалува непријатноста предизвикана од акните и спречува нивно повторно појавување на кожата, а особена предност кај овој производ е ефектот што го има на кожата на телото.

Кожата на телото е петпати подебела од кожата на лицето, поради што е многу потешко да се отстранат неправилностите. Дури две третини од луѓето имаат акни на телото, а со помош на овој гел, резултатите се видливи и по едно нанесување. Според тоа EFFACLAR микро-пилинг гелот е 2-во-1 производ кој ни нуди решение за кој сонувавме со години.

Ефективноста на производната линија La Roche-Posay Effaclar се докажа во голем број истажувања и препораки од дерматолози, а микро-пилинг гелот е нов чекор со кој ќе ја направите кожата беспрекорна. Заедно со EFFACLAR Duo + кремот, кожата брзо ја впива и станува убава и масна, нахранета со состојки кои отсекогаш сте ги заслужувале.

Микро-пилин гелот содржи најмногу концентрат на салицилна киселина (2%) која во комбинација со липохидроксилна киселина, длабоко ги чисти порите, го намалува лачењето на себумот и ја израмнува текстурата на кожата. Исто така, еден од состојките е глицерин, кој со секое нанесување на гелот, ја прави вашата кожата пријатна и нежна.

Охрабрувачките резултати ја докажаа ефективноста на овој производ врз основа на четири неделно истажување под надзор на дерматолот. Со само една недела користење на овој производ, акните се намалиле за 51%, митесерите за 16%, а траговите од пигментација за 57%.

Како вашата нега да биде беспрекорна и ефективна, немојте да ја пропуштите апликацијата EFFACLAR SPOTSCAN која ќе ви овозможи детална анализа на акните, но и лична хигиена. Потребни ви се три ваши фотографии!

EFFACLAR микро-пилин е алерголошки тестиран, затоа денес веќе направете ја важата кожа мека, сјајна и чиста – бидејќи убавината доаѓа одвнатре.