Проверете ги лактите веднаш! Ако се суви, можно е да сте болни од оваа болест…

6 август, 2020
Annotation 2020-08-06 222718

Мислите дека сувата кожа на лактите е безопасна појава

Лекарката и дерматолог Ирина Скорогудаева предупредува дека кожата треба да се хидрира подеднакво на сите делови од телото. Причината за сушењето на некои делови од кожата може да биде знак за формирање на слој на мртви клетки на кожата, што го нарекуваме стратум корнеум. Ова е обично карактеристика на луѓето кои долго време седат на биро работејќи на компјутер.

Од друга страна, сувата кожа може да биде предупредувачки знак за состојби како што се алергии на храна, атопичен дерматитис или вазомоторен ринитис.

Испуканата кожа на овие делови од раката исто така предупредува на недостаток на витамини А, Б и Д. Причината за недостаток на овие витамини во организмот е веднаш видлива на кожата, а доколку го имате овој проблем, тогаш овие витамини не се апсорбираат правилно во вашиот дигестивен систем.

Инфекциите на лактот, од друга страна, се првиот знак на дијабетес бидејќи бактериските и габичните инфекции што ја исушат кожата се вообичаени несакани ефекти на дијабетесот.

Сувата кожа исто така може да биде аларм за проблеми со жлездите.

Тироидната жлезда лачи хормон што ги задржува клетките во телото заедно. Кога нивото на секреција на овој хормон се намалува (хипотироидизам), сè се забавува.

Може да се појави запек, депресија и замор. Тироидните хормони имаат рецептори во кожата и имаат улога да обезбедат нови клетки што ќе ги заменат оние што постојано се губат, а со тоа вашата кожа станува сува и груба.

Дерматологот Ирина советува дека е најдобро да се посети лекар доколку чувствувате силна сувост на лактите, неподносливо чешање и голема непријатност на тој дел од кожата.

Првата и најважната работа е да се консултирате со вашиот дерматолог пред да нанесете какви било креми, бидејќи ваквите состојби главно се предизвикани од заболувања на кожата.

Ако проблемот е подлабок, лекарот ќе ве упати на друг специјалист, ендокринолог или гастроентеролог.

Меѓутоа, ако станува збор за лесна состојба на сува кожа на лактите, она што можете да го направите, е да го излупите тој дел од телото неколку дена и редовно да го хидрирате со креми, лосиони и масла.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris