Проверете зошто оваа диета е толку популарна: Со овој план на исхрана, ќе изгубите тежина на сосема здрав начин!

30 декември, 2020
диета

Ако сте уморни од строги диети, броење калории и мерење храна, овој план на исхрана е совршен за вас.

Во последно време, се повеќе жени се свртуваат кон овој вид диета. Ако ги следите овие принципи, лесно можете да го преполовите внесот на калории без да ги броите. Уште поважно, оваа диета е здрава и не вклучува прекумерно одрекување од храна.

Основното правило е да јадете храна колку што може да ви се најде во раката за време на еден оброк. Секој оброк треба да содржи неколку протеини, јаглехидрати и два вида зеленчук.
Бидејќи големината на дланките е најчесто поврзана со нашата градба и висина, тоа значи дека во просек треба да трошиме 1.500 калории на ден за жени и малку повеќе за мажи, околу 2.000 калории на ден. Ако ги следите принципите на оваа диета, можно е да изгубите 400 до 800 грама неделно.

Принципот на диетата

Може да имате 3 оброка во текот на денот.

Секој оброк се состои од четири грст храна, првиот јаглехидрати, вториот протеини и другите два зеленчука. Покрај тоа, можете да додадете 1 до 3 лажички маснотии или масло на секој оброк. Овие вклучуваат производи како што се маслиново масло, ореви, семиња, мајонез, авокадо, путер, мрсно сирење и темно чоколадо.

Може да пиете или да јадете до 300 милилитри млечни производи на ден, како додаток на она што веќе е вклучено во оброците.

Црн чај, црно кафе и свежо исцедени сокови исто така може да се консумираат онолку често колку што сакате, но без додавање на шеќер.