Психички силното дете ги има овие особини: Тие се најголем успех на родителите!

27 август, 2020
207801_shutterstock-580899844_ls


Висок праг на самодоверба

Отпорни (на живот) децата имаат исклучително висок праг на самодоверба. Тие сфаќаат дека животот е несовршен и дека не можат секогаш да сторат сè. Свесни дека нема секогаш да бидат победници, тие не тагуваат од злобната судбина, ниту пак ги пренесуваат своите грешки и порази на себе. Научување на дете да биде такво воопшто не е лесно. Пристапот треба да биде полн со емоции и поддршка. Кога детето ќе изгуби важна игра, важно е да се пофали неговата работа и да му се даде мотивација дека следниот пат тој сигурно ќе биде уште подобар, без оглед на конечниот исход. Целта е детето да ужива во активностите во кои учествува и да не биде задоволен исклучиво од победа.

49 fun physical activities to do with kids aged 2 to 4 - Active For Life

Тие се стекнуваат со нови знаења преку борба

Секој грижлив родител ќе биде среќен да му помогне на своето дете кога ќе види дека нешто е тешко за него. Потребата да се „спасат“ децата во ситуации со кои можат сами да се справат е навистина излишно. Пораката што и ја праќате на детето тогаш не е очекуваната – јас сум тука за тебе, но за жал – не мора да правиш ништо, мама ќе го направи тоа за тебе. Секако дека е многу полесно да запознаете други луѓе, сепак, ако го направите тоа на детско игралиште наместо вашата тригодишна ќерка, таа никогаш нема да добие шанса да открие дали може да го стори тоа сама. Деца кои се осмелуваат доволно пати да пробаат нешто за што никогаш не станале еластични и подготвени за живот порано.

10 Ice Cream Shops Across WNY Your Kids Will Love | Fun 4 Kids in Buffalo

Тие имаат вештини за решавање проблеми

Кога се соочуваат со посебен проблем, децата во повеќето случаи се обраќаат кон своите родители за помош. Сосема е добро да помогнете, затоа вие сте тука, но не како што прават повеќето родители. Не треба да ги решавате проблемите на вашето дете, туку му покажете како да ги реши самостојно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris