Ран корона симптом на кој малку луѓе обрнуваат внимание: Особено е карактеристичен кај благите случаи

31 декември, 2020
shutterstock623234303-460x0

Дневните случаи на корона вирус и бројот на болнички пациенти го надминуваат максимумот. Новиот мутиран вид не изгледа дека е посериозен од претходните верзии, но неговата преносливост ја прави свеста за симптомите позабележителна.

Еден од главните знаци на предупредување за ковид 19 може да се види во конзистентноста на столицата.

Се верува дека зад оваа епидемија стои нова варијанта на вирусот корона откриена во Кент. Во моментов нема докази што сугерираат дека новиот вид е повеќе вирулентен од претходните верзии, но неговата преносливост ја нагласува важноста за препознавање на симптомите. За време на пандемијата, ковид-19 – болеста родена од најновиот корона вирус – произведе низа симптоми кои не се респираторни по природа.

Еден од поблагите, но многу чести гастроинтестинални симптоми е дијарејата.

Истражувачите од Универзитетот Стенфорд откриле дека третина од пациентите со лесен случај на ковид-19 имале симптоми кои влијаат на дигестивниот систем.

Друго истражување објавено од истражувачи во Пекинг открило дека од третина до 79 проценти од луѓето со ковид-19 развиваат гастроинтестинални симптоми.

Понатаму, студија објавена во Американскиот журнал за гастроентерологија испитува 206 пациенти со лесен случај на ковид-19. Откриле дека 48 лица имаат само дигестивни симптоми, а други 69 имаат дигестивни и респираторни симптоми. Од вкупно 117 лица кои страдаат од стомачни проблеми, 19,4 проценти доживеале дијареја како прв симптом.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi