Разбудете ја страста: Седум совети за да го замените „мртвото море“ во кревет со ураган од страст

18 септември, 2020
shutterstock1076272931-830x0

Немањето интерес, прекувремената работа и вообичаените пози на кои се навикнати партнерите се само некои од 78-те причини што доведуваат до губење на сексуален интерес, се резултатите од најновата студија објавена во „Evolutionary Psychology journal“.

За да го зачините љубовниот живот и да ја вратите страста меѓу sидовите на спалната соба, дознајте кој проблем ве мачи и применете ги предложените решенија.

Губење на волја

Игнорирајте ги „ловечките приказни“ на вашите пријатели кои се фалат дека сè уште имаат секс 756 пати неделно, иако се во брак од 1995 година. Како минуваат годините, повеќето луѓе губат интерес за секс. Статистичките податоци покажуваат дека 57 проценти од паровите имаат помала веројатност да го „гужваат чаршавот“ по само шест месеци врска.

Решение: Направете промени во вашиот сексуален живот. Нивото на возбуда го стимулира растот на допамин во нашиот мозок, што го интензивира искуството. Обидете се со нови пози во сексот, обидете се да водите љубов надвор од спалната соба, гледајте заедно „жежок“ филм …

Контрола

Втората најчеста причина зошто партнерите се дистанцираат едни од други во еротска смисла е контролата. Ако вашиот партнер ве прашува секој час каде сте, со кого сте и што правите, тоа не само што ја гуши вашата слобода, туку и желбата да бидете интимни со него. (Истото важи и за жените!)

Решение: Бидете сигурни дека вашата „втора половина“ ве сака, но поставете граници за да ја зачувате својата слобода. Нека вашето „жешко дружење“ биде повеќе обоено со романса отколку со страст.

Замор

Прекувремена работа, голем број одговорности во куќата и досадни пријатели кои не знаат што да прават со себе, па ви викаат секој час и се жалат за досадниот живот се најголемите киднапери на енергија. И кога ќе останете без енергија, кога ќе се стемни не ве интересира ништо освен сонот.

Решение: Останете на работа точно онолку колку што договорот предвидува работно време, „откачувајте“ ги бескорисните пријатели и не фаќајте крпа за прашина секој ден. Ниту една обврска нема да избега, но ако закажете состанок со „другата половина“ во одредено време и размените неколку „скокотливи“ пораки пред да се сретнете, ќе ја зголемите температурата и ќе ги разгорите страстите.

Лош секс

Ова е проблем за кој жените почесто се жалат. Тие тврдат дека нивните „посилни половини“ не се труделе многу околу нив минатиот пат и дека сексот им останал во лошите спомени.

Решение: Кажете му на вашиот партнер точно што сакате во кревет и прашајте го што сака, а потоа обидете се да си ги исполните фантазиите на едни со други.

Несоодветно либидо

Едниот од вас сака двапати ноќе, другиот три пати годишно. Комплицирана ситуација, се согласуваме. Кога партнерите имаат неконзистентни сексуални нагони, тешко е да се најде „златна средина“.

Решение: Паровите кои преземаат каква било акција за „помирување“ на несовпаѓаното либидо пријавуваат многу повисоко ниво на задоволство во бракот отколку оние што седат со скрстени раце и жалат дека животот е неправеден. Различните сексуални нагони не мора да бидат „камен на сопнување“ во врската или бракот. Разговарајте со „другата половина“ за тоа како да се задоволите едни со други, за никој да не се чувствува како изгубен.

Различни желби

Фантазирате за „50 нијанси на сиво“, а вашата „втора половина“ се согласува само на мисионерска позиција. Различни желби можат да ги натераат партнерите да се чувствуваат како секогаш да прават компромис наместо да се трудат да ги исполнат своите потреби и желби.

Решение: Ако ви е пријатно, статистичките податоци покажуваат дека многу мал број парови се совршено синхронизирани. Тајната е во наоѓање работи што ќе ве задоволат и двајцата. Зборувајте за тоа што ве возбудува, од секси книги или филмови до фантазии и најдобар секс заедно. Ова ќе ви помогне да најдете што ве возбудува и двајцата.

Мрзеливост

Партнерството работи во двете насоки и ако сте се откажале, не можете да очекувате дека вашиот партнер ќе ја надомести разликата.

Решение: Психолозите тврдат дека ќе се чувствувате подобро ако активно учествувате во сè што прави вашата „друга половина“. Започнете и тестирајте ја оваа теорија посветувајќи една вечер на задоволување на вашиот партнер.