Руските лекари советуваат: Зошто после миење на рацете со сапун НИКОГАШ не смеете да користите антисептик

27 ноември, 2020
shutterstock_1661809675-910x587

Ако ја имате оваа навика, кожата на рацете станува груба и може да се развие контактен дерматитис

Д-р Олга Ершова, заменик-главен лекар на рускиот епидемиолошки центар „N.N. Burdenko“, нагласи дека употребата на антисептици после миење со сапун може да биде опасна по здравјето, пренесува aif.ru.

Говорејќи на едукативната конференција организирана од болницата Елизабетанска во Санкт Петербург, таа истакна дека целта на хигиената на рацете не е да ги направи стерилни, туку да ја отстрани вишокот нечистотија и да ја намали концентрацијата на микробите на ниво што е безбедно за луѓето.

Контактен дерматитис

Таа исто така забележа дека за време на пандемија, многумина користат антисептици на секој начин, а понекогаш ги користат дури и откако ќе ги измијат рацете со вода и сапун. Според Ершова, здравствените работници кои честопати го прават тоа брзо развиваат контактен дерматитис, чии последици можат да бидат толку сериозни што лекар или медицинска сестра понекогаш треба да земат боледување за да се опорават.

Потврдено е дека истовремената употреба на сапун и антисептици агресивно влијае на липидниот слој на кожата. Липидите се неопходни за здрава кожа: тие ја формираат нејзината заштитна бариера и ја врзуваат влагата. Кога нема липиди, кожата може да стане сува и груба. Како резултат, луѓето што мијат раце, а потоа користат раствор што содржи алкохол почнуваат да чувствуваат пецкање, што е лош знак.

Кога миете раце, не користете антисептик

Кога кожата на рацете станува премногу болна, луѓето почнуваат да избегнуваат миење на рацете, што може да биде голем проблем за време на пандемија. За да се избегнат ваквите последици, Ершова препорачува одвојување на процедурите: не користете антисептик пред или после миење на рацете. Таа истакна дека антисептикот треба да содржи не само алкохол, туку и супстанции што ја прават кожата влажна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi