„Сѐ Е ИЗМИСЛИЦА“- Доктор за ЕДНА МИНУТА ги разби теориите на заговор на противниците за вакцинација (ВИДЕО)

6 декември, 2020
Screenshot_3

Заедно со веста дека е одобрена вакцината „Фајзер“ против Ковид-19, теориите на заговор на противниците на вакцинацијата се шират сè поинтензивно, па затоа еден доктор реши да им се спротивстави и во едноминутно видео објасни каква е вакцината.

Охрабрен од поројот на лажни тврдења и шпекулации што се проширија на социјалните мрежи, британскиот лекар д-р Бенџамин Џенави реши да презентира научни факти за вакцините во едноминутно видео, кое го сподели на својот Twitter профил и зошто нема зошто да се плашиме.

Д-р Џеневи прво дава основни информации за тоа што точно е вакцина и како таа му помага на нашиот имунолошки систем.

– Вакцините се направени од инертна или мртва форма на вирус што се инјектира во нашето тело, така што нашите бели крвни клетки, односно нивниот имунолошки систем, можат да развијат природен имунолошки одговор и пред вистинскиот вирус да му одолеат без никакви симптоми – објаснува лекарот .

– На тој начин се прекинува синџирот на инфекција и се намалува смртноста на милиони луѓе.

Во продолжение, лекарот ги отфрла сите теории на заговор што тврдат дека постои врска помеѓу вакцината, аутизмот и Алцхајмеровата болест:

– Врската помеѓу вакцините и аутизмот и вакцините и Алцхајмеровата болест е целосно побиена со големи студии. Во вакцините нема мртви бебиња, парчиња мртви бебиња или парчиња нешто друго што може да ви наштети. Сето тоа е измислица.

Конечно, Џеневеи ги наведува вистинските, но многу ретки ризици поврзани со вакцините, нагласувајќи дека веројатноста дека некој ќе има некои од овие проблеми е многу мала.

– Вистинските ризици од вакцините се: многу мал ризик од анафилактичен шок; ризик во случај да имате алергија на храна, иако тие сигурно ќе ве прашаат пред да ви дадат вакцинација; ризик од локално оштетување на ткивото (т.е. пункција на игла) и многу мал ризик од големо оштетување на ткивото. Но, уште еднаш, ова се случува во исклучително ретки случаи. Можеби ќе добиете поблаги симптоми по приемот на вакцината, но тоа е само имунолошка реакција на организмот, но не и вирусна инфекција или болест – нагласува лекарот.

Затоа, во време на пандемија на корона вирусот и во време кога е скоро невозможно да се избега од разни теоретичари на заговор и противници на вакцинацијата, единствениот излез е да се слушаат експерти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi