Само 36 калории: Направете исцелителна вода со додавање на растение од Божјата градина

15 мај, 2020
Naslovna

Во источната медицина, бамија или ократа се користат со векови во третманот на разни болести како што се варење и цревни заболувања и е моќна во регулирање на нивото на шеќер во крвта, врзување на холестеролот, развој на цревна флора, правилна функција на црниот дроб, враќање на силата на организмот…

Поради многуте придобивки, ова „чудесно“ тропско цветно растение се нарекува растение од Божјата градина. Бамија содржи богати количини на јаглени хидрати, магнезиум, масти, протеини, растителни влакна, фолна киселина и витамини Б6, А и Ц. Во 100 грама бамија има само 36 калории. Бербата започнува кон крајот на мај или почетокот на јуни и трае до крајот на септември или почетокот на октомври. Сакате да се освежите со сите придобивки од ова моќно зелено растение, предлагаме рецепт за вода со додавање на бамија.

Состојки за вода со додавање на бамија:

  • 4-5 парчиња бамија со средна големина
  • 1 чаша вода
  • сол и бибер (по избор)


Постапка:

1.Измијте ги парчињата бамија темелно под млаз вода. Исечете ги двата краја и исечете ги на половина. Можете исто така да ја прободете секоја страна со нож.

2. Натопете ги исечените парчиња во чаша или сад со вода и оставете ги да се впијат осум часа (по можност преку ноќ). Ако сакате, можете да ги чувате во вода 24 часа.

3. Следното утро, или после 24 часа, стискајќи ги парчињата, исцедете го преостанатиот сок од нив во водата. После тоа можете да ги фрлите .

Хранливата вода со додавање на бамија сега е подготвена за консумирање. Доколку сакате, додадете сол и / или бибер.