СЕ ПОЈАВИ ТАЈНО ВИДЕО ОД СЗО ЗА КОВИД-19: „Морничавите“ експерименти на некои влади треба да се премолчат!

12 ноември, 2020
Tan2020-10-30_203418671_0_1000x0

Прашањето е зошто врвните научници и лекари се откажуваат од кредибилитетот, дали за донации или за нешто друго

Со новиот бран на коронавирус, Светската здравствена организација (СЗО) одржува годишен состанок оваа недела, а пред тоа наиде на бројни критики дека не преземаат посилна и погласна улога во решавањето на пандемијата, како што беше прикажано на видеото кое протече од еден од нивните тајни средби. .

Снимката дојде од „AP“, кој направи транскрипт од разговорот меѓу лидерите на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејезус, Мајкл Рајан и други, кои зборуваа поотворено за реалната состојба на теренот на приватните состаноци во првите денови на вирусот.

Така, СЗО ги опиша приодите на одредени земји како „темни лаборатории за проучување на вируси“ и „гаден“ обид да се види кои мерки функционираат, додека јавноста ги пофали мерките и реакциите на владите на тие земји.

Откриена е и неподготвеноста на организацијата да гони дел од земјите и нивниот пристап кон епидемијата, особено земјите кои се големи донатори, како што се Јапонија, Франција и Велика Британија, кои направија страшни грешки што скапо ги чинеа.

СЗО нема овластување или авторитет да ги принудува земјите да ги спроведуваат препораките, а со одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ги повлече САД од СЗО, тие останаа без најголемиот донатор. Сега, во оваа организација, тие се надеваат дека со доаѓањето на Џо Бајден, Америка ќе се врати под нивно покровителство.

Таа воздржаност започна со Кина, од каде потекнува вирусот. Снимките од разговорите меѓу водачите на СЗО покажуваат дека во февруари тие немале доволно детали за да проценат кои мерки функционираат, а кои не.

Исто така во февруари, научниците на СЗО беа загрижени за Јапонија. Потоа, во февруари, еден патник кој се симна од крузерот Diamond princes во Хонг Конг беше позитивен на коронавирус. На следната станица на бродот во Јокохама, потврдени се уште 10 случаи, поради што властите ставаат во карантин 3.711 лица на бродот.

Рајан, кој е шеф на службите за итни случаи на СЗО, тогаш им изјави на новинарите дека е потребно да се биде претпазлив и да не се претерува, но на интерниот состанок рече дека „ако бројот на случаи на бродот е двојно зголемен за еден ден, тогаш нешто не е во ред“.

Во следните месеци, коронавирусот се прошири во други земји, како што се Јужна Кореја, Сингапур, Иран и други, а подоцна се прошири и во Европа, каде што Италија го направи најлошото.

СЗО тогаш јавно оцени дека италијанската влада храбро се бори против пандемијата, додека на внатрешните состаноци тие го изразија своето незадоволство и загриженост за недостатокот на информации и „алармантното ниво на неактивност“.

На внатрешен состанок, официјални лица на СЗО се пожалија и на западните земји кои натрупаа залихи. „Вчера имавме ужасна ситуација со заштитна опрема каде сите залихи отидоа во Франција и го изгубивме пристапот“, им рече Рајан на колегите, додавајќи дека СЗО треба да изврши притисок врз земјите и компаниите за да избегнат слични ситуации.

На тој внатрешен состанок, водачите разговараа за повеќе теми, меѓу нив и за усвоените мерки за физичко растојание.

Потоа, Рајан рече дека скоро сите земји ги откажале собирите, но дека Велика Британија не го сторила тоа. „Нема спортски настани во Европа, а натпреварите во Премиер лигата продолжуваат нормално во Велика Британија“, рече тој тогаш, додавајќи дека идејата на лондонските власти да се придвижат кон „групен имунитет“ е проблематична.

„За да се случи тоа, стотици илјади стари лица ќе бидат заразени и ќе има многу мртви. Милиони ќе бидат заразени“, им рече тој на колегите. Но, додаде Рајан, различните пристапи кон решавање на прашањето за ковид 19 може да станат „масивна студија за животната средина“, што ќе му овозможи на СЗО да забележи што работи најдобро.

„На некој начин е морничаво, но тоа е реалност“, рече тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi