Сè што треба да знаете за екстензија на трепките

14 јуни, 2020
цдсд

Вештачките трепки или продолженијата на трепките сè уште се една од модните додатоци, особено во лето кога сакаме да излеземе со што е можно помала шминка на лицето, но во исто време и што е можно поубави. Но, честопати на социјалните мрежи и порталите за живот може да најдеме текстови за тоа како продолженијата на трепките може да предизвикаат воспаление на очите. Плус, се прашувате што се случува со нив по цел ден пливање и сончање?

Добивме одговори за вас. Па ајде да одиме во ред. Дали знаевте дека името на девојката што става екстензии за трепки врз вас е техничар за камшик или уметник со камшик?

Сега, ќе одговориме на најважното и најчесто поставувано прашање – може ли да се појави воспаление на очите? Да, може да се појави воспаление на очните капаци или блефаритис, а најчесто е поврзано со бактериска инфекција на очите и симптомите со кои можете да препознаете блефаритис се оток, црвенило и болка во очите.

Но, вистинското прашање е зошто се случува ова и во кој случај ќе се појави воспаление? Без грижи, ова не е вообичаено воспаление и произлегува од неправилно или нехигиелно поставување на екстензии за трепки и алергии на цијанокрилатот што е дел од лепилото, објасни Маријанис. Таа исто така истакна дека ако алергијата се појави на двете очи во рок од 24 часа, екстензиите треба да се отстранат веднаш и тогаш црвенилото и болката во окото ќе престанат многу брзо.

Се прашувате како да знаете дали избраниот техничар е професионален? Секако е важно во кој простор работи, колку е хигиенски, дезинфициран, без разлика дали носи заштитна маска за лице и нараквици. „Промената на трепките трае најмалку час и половина, па дури и до два и пол часа. Постои класична техника на ставање 1 на 1 и таканаречен руски волумен каде неколку екстензии. Надградбите и лепилото не смеат да го допираат очниот капак или кожата на рацете / телото “, посочува тој.

„Трепките со кинеско потекло обично не се со висок квалитет, додека корејските се со највисок квалитет затоа што се направени со рака во фабриката, а во Хрватска можете да ги најдете токму таквите во трепките на кралицата Б“, вели Маријанис.

Имено, ако се одлучите за екстензии на трепките, подгответе се за пристигнување на додаток на секои три до четири недели. Исто така, треба да се грижите за нив за да ги направите да изгледате негувани во секое време. „Треба да ги измиете со масло и маснотии без шампон и да ги чешлате, а чешелот можете да го купите во аптеките или вашиот техничар ќе ви го даде. Важно е да се знае дека не треба да нанесувате шминка со гелови, моливи или нешто мрсно, а маскарата е строго забранета “, објаснува тој.

Ако сте загрижени за летните денови, пливањето во морската и морската сол и губењето на трепките, повеќе не треба да се грижите затоа што Маријанис ги руши сите сомнежи. Кога ќе излезете од солена вода, сè што треба да сторите е да ги исплакнете очите бидејќи солта останува на трепките што може да предизвика иритација на очите.

Конечно, тој ви дава корисен совет ако сакате да имате ефект на ајлајнер – наместо туш за очи, користете четка и сенка за очи. Навлажнете ја четката со фиксатор или вода и нацртајте линија со црна сенка. Таквата шминка лесно се мие со мицеларна вода, а ефектот е скоро ист како тушот за очи.