СЕ ВОЗДРЖУВАТЕ ОД ОДНОСИ? 5 причини зошто апстиненцијата не е добра, а последната причина е ЗАГРИЖУВАЧКА!

25 декември, 2020
841655_profimedia0321018638_ls

Може да биде болно ако повторно се одлучат за односи

Ако постарите жени немаат редовен сексуален однос, вагиналните sидови се релаксираат, и ако одлучат повторно да имаат односи, тоа може да биде многу болно.

Губење на либидото

Правилото „користете го или изгубете го“ важи за сексуалниот нагон. – Луѓето кои со текот на времето се воздржуваат од секс почнуваат да се чувствуваат слаби, а желбата за секс полека исчезнува. Некои од моите клиенти ја опишуваат оваа состојба со старата изрека „далеку од очите, далеку од срцето“ – објаснува д-р Сари Купер, сексуален терапевт.

  • Вагиналните sидови се релаксираат

Овој проблем главно ги погодува жените кои влегуваат во менопауза. – Ако постарите жени немаат редовен сексуален однос, вагиналните sидови се релаксираат, и ако одлучат повторно да имаат сексуални односи, тоа може да биде многу болно – забележува д-р Купер.

  • Намалена лубрикација на вагината

Друг несакан ефект, кој првенствено ги погодува постарите жени, е проблемот со вагинална лубрикација по апстиненција. Заедно со подмачкувањето, постои и проблем на истенчување на sидовите на вагината, и двете се последица на недостаток на хормонот естроген.

– Младите жени кои имаат 20 или 30 години имаат многу естроген што ќе обезбеди овие ткива да останат здрави, еластични и подмачкани за време на апстиненција. Кај жени од, на пример, 60 години, откако естрогенот ќе исчезне, тој не се враќа – рече д-р Лорен Стричер.

  • Зголемена болка за време на менструацијата

Во отсуство на сексуален однос кај жени, менструалната болка се влошува. Спротивно на популарното верување, сексуалниот однос за време на менструацијата може да ги ублажи грчевите во менструалниот циклус. – Матката е мускул, а многу жени всушност доживуваат контракции на матката за време на оргазмот, што предизвикува побрзо крварење. Грчевите се намалуваат, а крвта од менструацијата полесно излегува од телото. Исто така, може да има зголемување на нивото на ендорфин, што исто така помага при грчеви во менструацијата – објаснува д-р Роберт Шнајдер.

  • Помал ризик од сексуално преносливи болести

Не само што ќе го намалите ризикот од добивање на сексуално преносливи болести, туку и на инфекции на уринарниот тракт. – Сексуалниот однос е виновник за зголемување на ризикот од инфекција на уринарниот тракт – објасни д-р Стричер. Повеќето инфекции на уринарниот тракт се појавуваат во рок од 24 часа по целосниот однос, а американското списание на матични лекари откри дека „зачестеноста на сексуалниот однос е најдобриот показател за тоа кое лице ќе има чести воспаленија на уринарниот тракт“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi