СЕКОЈ ЗНАЕ ЗА ГУБЕЊЕ НА ВКУСОТ И МИРИСОТ, КАШЛИЦА, ТЕМПЕРАТУРА: Ова се 4 ПОМАЛКУ ПОЗНАТИ СИМПТОМИ на Ковид-19 кои никако не смееме да ги игнорираме

13 ноември, 2020
2369043_kovid-ambulanta_ls

Ковид-19 има бројни симптоми, но покрај официјалните, кои се потешкотии во дишењето, сува кашлица и висока температура, има и симптоми кои се јавуваат често, а кои многумина ги игнорираат бидејќи не се поврзани со корона вирусот.

Британскиот „The Sun“ носи список со четири симптоми кои, велат експертите, не треба да се игнорираат.

Болки во стомакот

Иако стомачните проблеми почесто се поврзани со норовирусите, се покажа дека има сериозен број на пациенти со корона вирус кои чувствувале болка во стомакот пред сите други симптоми. Текст за тоа е објавен во научното списание American Journal of Gastroenterology, каде се забележува дека многу луѓе кои пред сите други симптоми почувствувале нарушувања во дигестивниот систем, најчесто во форма на дијареја.

Извршена е и студија на 204 пациенти од Кина, поточно од провинцијата Хубеи. Се покажа дека 48 проценти од испитаниците дошле во болница со симптоми како што се дијареја, повраќање и абдоминална болка, за подоцна да се покаже дека страдаат од ковид-19. Британските медиуми во првиот бран на пандемијата пишуваа за Исла Хаслам (29) која била заразена со ковид, а токму нејзините проблеми со стомакот биле најголемите симптоми. Таа тогаш за „The Sun“ изјави дека се разбудила утрото со проблеми во стомакот, но верувала дека тоа е резултат на мешунките што ги вечерала. Сепак, следниот ден почувствувала болка во грлото и истоштеност, а потоа почнале да се појавуваат и другите, попознати симптоми на ковид.

Очна инфекција

На почетокот на пандемијата, беше напишано за конјунктивитис како можен сигнал дека некое лице е заразено. Британското здружение на оториноларинголози издаде и изјава дека инфекцијата на окото може да биде симптом.

– Доказите од други земји покажуваат дека влезната точка на вирусот е често во очите, носот и грлото – се наведува во соопштението, а научниците сметаат дека губењето на вкусот и мирисот е последица на уништување на овие клетки на вирусот кога ќе влезе низ носот и грлото. Ова понатаму сугерира дека ако вирусот е влезна точка на окото, првиот симптом најверојатно ќе биде инфекција на окото.Рајан Ван Вотерсхут (28) меѓу првите симптоми имаше губење на чувството за мирис и вкус. Сепак, за неколку дена, неговата состојба одеднаш се влоши, па тој беше хоспитализиран и помина пет дена на механичка вентилација. За среќа, тој успешно се опорави.

Ментален замор

Менталната магла или менталниот замор е уште еден чест симптом на ковид, кој често се користи како индикатор дека постои голема можност за инфекција. Така, Теа Џордан (50) за Дејли Меил, откако го прележа ковид, изјави дека нејзината инфекција започнала со досадна главоболка.

– Се чувствував истоштено, едвај се влечев. Немав треска и кашлица, но имав чувство дека нешто има во моите бели дробови, како да сум вдишала талк.Се чувствував и психички уморна. Не можев да мислам на ништо, само сакав да спијам – вели таа за Дејли Меил.

Замор

Друг вообичаен симптом што се јавува пред официјалните е замор. Извештај од American Medical Association вели дека 44 проценти од хоспитализираните пациенти во Америка доживеале замор пред сите симптоми.

Кјара Дигалоренцо (25) од Италија го опиша својот случај на инфекција во март. Вели дека сè започнало со страшен замор и треска. Отпрвин помисли дека е грип, а потоа започнаа градите да ја притискаат.

После тоа, таа почувствува симптоми како што се губење на чувството за вкус и мирис, но исто така истакнува дека првиот сигнал дека нешто не е во ред е тој страшен замор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi