Секс по децении: Во 20-тите години е експеримент, во 40-тите години жените ја доживуваат својата сексуална кулминација

25 септември, 2020
секс наслпоов

Телата не се изградени за да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Откријте кои точно се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив, советува експертот за врска Трејси Кокс

Како и повеќето работи, сексот се подобрува со текот на времето, вели гуруто за врска Трејси Кокс (58).

Во својата книга ‘Одличен секс започнува во 50-тите години, Трејси ги открива различните фази од нејзиниот убовен живот и како да уживате во сексот во секоја деценија.

Дваесетти години – експериментирање

– Се сеќавам на дваесеттите години како вртоглава мешавина од слобода и несигурност. Раскинав со мојот долгогодишен дечко со кого дури се свршив на мојот 21 роденден. По паузата, решив да останам сама некое време. Имав силен сексуален нагон и многу фантазии, но не направив ништо по тоа прашање – вели експертот за врска.

– Дваесеттите години се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка, со личност од ист пол и многу не планиран секс – вели таа и додава дека од друга страна има многу несигурност.

„Во тие години, повеќе бевме фокусирани на изгледот, а помалку на задоволството“, вели таа.

– Игнорирај ги рамките. Во ред е ако не сакате да спиете со многу луѓе и да експериментирате. Поставете свои правила и не обидувајте се да се држите до оние што не ви одговараат. Ако ви треба подолго време да постигнете оргазам, користете сексуални помагала за да ги изедначите задоволствата. Совршени тела не постојат. Да се ​​биде добар во кревет не значи да имате одлично тело, туку ентузијазам. Ако се чувствувате лошо по сексот, спиете со погрешна личност – вели Трејси.

Триесетти – возбудливо и исцрпувачко

– Се омажив за мојот прв сопруг во раните триесетти години. Тоа беше моја прва средба со долготрајна и моногамна врска – вели таа, додавајќи дека не и се допаѓал бракот како таков. Таа го сакаше својот сопруг, но не и се допаѓаше тоа што нивната иднина е однапред испланирана и помислата дека повеќе никогаш нема да спие со други.

– Се разведов и амбициозно се посветив на мојата кариера. Во триесеттите години, паровите доживуваат најголема сексуална закана – деца – вели таа.

– Постојат сепак сексуални бонуси – повеќето на оваа возраст се побезбедни и подобро ги знаат своите тела. Иако некои жени се борат со оргазам во дваесеттите години, повеќето го постигнуваат во оваа деценија едноставно затоа што се поискусни и подготвени да побараат од својот партнер да ги задоволи “, вели Трејси.

Партнерите не читаат умови. Дајте повратна информација за тоа што сакате и што не. Престанете да се жалите на сексот што го имавте на почетокот на врската.

– Телата не се создадени да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Не е работа на вашиот партнер да ве расположи за секс, тоа е ваша. Откријте што точно се вашите „предизвикувачи“ и посегнете си. Прочитајте нешто секси и охрабрете се – советува Трејси за триесеттите години.

Во ред е да престанете да имате секс од време на време.

– Многу парови во првите две години од животот на детето воопшто не практикуваат секс и тоа е нормално. Организирајте пауза и никој нема да полуди мислејќи дека тоа е трајна одлука “, вели таа.

Четириесетти – пресвртна точка

– Влегов во четириесеттите години чувствувајќи се задоволни од мојот сексуален живот. Додека моите оженети пријатели се жалеа на недостаток на либидо, моето сè уште беснееше. Се чувствував фантастично. Имав личен тренер, патував, промовирав книги и ми се додворуваа мажи двапати помлади – вели таа, додавајќи дека и било досадно кога имала 45 години.

Таа сакаше сериозна врска со некој зрел.

Ова е исто така деценија во која многу незадоволни жени се разведуваат од своите први сопружници. Неколку студии откриле дека средината на четириесеттите години е врв на сексуалното задоволство на жената, се додека имате вистински партнер. Одеднаш сте подготвени за работи што претходно би ги отфрлиле: играње улоги, игри за врзување, играчки за секс, дури забави за секс. Сфаќате дека животот е краток, што ве прави поотворени за нови сексуални авантури.

– Оргазмот не треба да биде единствената цел што треба да се постигне што е можно побрзо. Можете да го имате сами, а времето со вашиот партнер е повеќе од обичен оргазам. Спонтаниот секс е преценет. Мора да планирате секс. Ако не ги создадете вистинските услови за секс да се случи во долгорочни врски, ќе го имате само на родендени и годишнини. Најлесен начин да ја зголемите желбата за секс е да го имате што е можно повеќе – советува таа.

Педесет – џекпот

– Кога наполнив 50 години, две години по менопаузата, мојот сексуален нагон нагло падна. Но, немав идеја дека мојот живот наскоро ќе се промени на подобро. За тоа време го запознав мојот втор сопруг Мајлс, љубовта на мојот живот – вели таа и додава дека желбата повторно се вратила затоа што чувствувала љубов и страст во истиот пакет.

– Менопаузата е предизвик за сите нас, но ние сме пообразовани од кога било и можеме да ја свртиме во наша предност до одреден степен – вели таа.

– Сексот може да биде подобар во средната возраст бидејќи жените конечно се релаксираат. Децата се пораснати, сте завршиле кариера или запирате, повеќето од нас се во подобра финансиска состојба