Секс за време на Ковид-19: Се препорачуваат односи само со потенцијален партнер

20 октомври, 2020
14980036355f7f006098189796155174_w640

Истражувањето во Хрватска покажа дека само 33 проценти од Хрватите би примиле вакцина против коронавирус, а за време на тоа, луѓето биле запрашани колку го смениле сексуалниот живот поради оваа пандемија.

Еден аспект на здравствените препораки за време на пандемијата во јавноста наиде на мешани реакции, а тој се однесува на препораките поврзани со сексуалните активности во ерата на коронавирусот. За разлика од некои други земји, во Хрватска всушност нема строги препораки во овој дел од животот, туку по принципиелни предлози.

Имено, нема докази дека коронавирусот се пренесува преку сперма и вагинална течност, но бидејќи станува збор за близок контакт со друго лице ако едното лице има ковид 19, тоа го става другото лице во опасност од инфекција.

Затоа, се препорачуваат врски само со постојан партнер, бидејќи во тој случај нема дополнителен ризик од инфекција доколку и двајцата партнери се придржуваат до мерките за заштита на коронавирусите во секојдневниот живот. Хрватскиот институт за јавно здравје исто така препорачува привремен прекин на активностите во случај на појава на какви било симптоми карактеристични за ковид 19.

Само една петтина од граѓаните се добро запознаени со овие препораки, додека 41 процент од нив тврдат дека слушнале само за нив, но не ги знаат деталите; 39 проценти од граѓаните не слушнале за препораките. Повеќе жени се добро запознаени со препораките, 25 проценти од нив во споредба со само 15 проценти од мажите.

Од граѓаните кои барем слушнале за препораки поврзани со сексуално однесување, на прашањето дали се придржуваат до епидемиолошки препораки во сексуални активности, нешто помалку од една третина од граѓаните, 32 проценти одговориле потврдно, додека мнозинството, 68 проценти не го смениле однесувањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum