Шминкерката на принцезата Дајана открива неколку тајни за совршен изглед: Руменилото е волшебното стапче на шминката!

2 септември, 2020
110017_princeza-dajana_ls

Шминкерката на познати личности, Мери Гринвел, е позната како некоја која била задолжена за шминката на принцезата Дајана, па ја нарекуваат кралска шминкерка. Таа е амбасадор на куќата Шанел, што беше причина таа да ги открие малите тајни на нејзиниот занает и да нè научи на трикови кои ќе ни помогнат да ни заблеска лицето.

„Никогаш не ја шминкав принцезата Дајана без да ѝ ставам малку руменило. Тоа веднаш прави да изгледа посвежо. Со прикривање на темните кругови под очите и соодветно руменило, лицето веднаш свети “.

Познатата шминкерка смета дека руменилото е магично стапче на шминката:

„Најдоброто руменило е она кое малку ќе го загрее лицето, ќе направи да изгледате како да сте пристигнале од прошетка на ветерот. Добро нанесеното руменило ќе ви ги извлече јаготките, па ќе се прашувате дали воопшто знаевте дека ги имате “, вели шминкерката Мери Гринвел, нагласувајќи дека најважно е да ја пронајдете вистинската боја во однос на тенот, текстурата и деловите на лицето.

Еве што треба да знаете:

Како да се нанесе руменило:

  • Ми се допаѓа руменилото да биде прилично високо на образите поради сонцето. Ако го ставите малку над јаготките, ќе изгледа како да е дел од вашето лице, а не како да сте шминкани. Исто така, им дава ефект на кревање, што е уште една причина зошто не би ставила руменило на самите јагоди, бидејќи ги намалува.
  • Може да се примени на различни начини, но ако не знаете како да се справите со тоа, не експериментирајте.
  • Руменилото може да постигне неверојатно свеж изглед на лицето, без употреба на маскара, без боја на усните, само со неверојатен црвеникав сјај низ лицето, горе кон слепоочниците. (Во 80-тите години, работејќи за италијанскиот моден дизајнер Ромео Гигли, дизајнирав шминка така што целото лице беше нашминкано со само руменило: усни, образи и очи, сите со иста боја. Беше многу забавно и изгледаше совршено)
  • Мешањето на две нијанси на руменило може да изгледа совршено. Јас сакам да ја комбинирам бојата на розовата кајсија на јагодките со посветла нијанса како пудра, за графички финиш
  • Ако користите крем-бронзер поп, користете го како руменило.

Кое е најдоброто руменило за природен изглед?

  • И кремастото и руменилото во прав имаат свои предности. Ако сакате тенот да изгледа особено свеж, крем-руменилото е вистинскиот избор. Од друга страна, руменило во прав е одлично за отстранување на вишокот маснотии од лицето и за шминкање на нозете.
  • Најдобро е да изберете руменило во прав кое е неверојатно ситно мелено и доволно чисто за да изгледа како кремасто руменило.
  • Бледо розово руменило е најдоброто нешто што сум го видела на светла кожа. Зошто? Тоа е скоро иста боја како и внатрешноста на усната, што е добар показател за избор на боја.
  • Побарајте розова нијанса со златен тон бидејќи може да се користи како бронзер, секогаш кога сакате да ја загреете бледата кожа.