Што е добро да јадете пред, и после тренинг?

28 јуни, 2020
vezbanje 2

Екпертите велат дека изборот на намирници е најважен

Доколку се прашувате дали е добро да јадете пред тренинг, или после, експертите велат дека нема да погрешите ни во двата случаеви, но мора да водите сметка во изборот на намирници и времто во кое ќе јадете.

Фитнес инструкторите перепорачуваат барем 3 часа пред тренинг да изедете еден оброк богат со јагле хидрати и протеини.

А доколку јадете после вежбање, убаво би било тоа да го направите 15 минути по тренингот за вашето тело да може што побрзо да се стабилизира.

Што треба да се јаде пред тренинг

 1. Путер од кикирики со тост леб од интегрални житарки

За најдобри резултати изедете една кришка леб од интегрални житарки намачкано со путер од кикирики, или земете банана со лажица путер од кикирики или путер од бадем. Тоа е најдобра комбинација  на јагле хидрати и протеини пред вежбање.

 • Грозје и крем сирење

Овошјето лесно ги вари јагле хидратите. Грозјето се состои од влакна и фитохемикалија кои даваат чувство на ситост. Пред теретана Може да земете неколку топчиња грозје во комбинација со мамалад, или мандарина со неколку оревчиња.

 •  Протеински шејк

Ако од тврдата храна ви паѓа тешко за време на тренинг, пробајте со течни оброци. Протеинскиот шејк ви нуди добар однос на јагле хидратите и протините, а лесно се спрема и може да го испиете на пат до теретана.

 • Банани

Бананите се преполни со јагле хидрати и калциум  и  исто така добар избор за оброк пред вежбање.

 • Компир

Компирот е богат со калиум, витамин А, и јагле хидрати, па е исто така одличен извор на енергија пред и после напорен тренинг.

Што треба да се јаде после тренинг

 1. Јогурт

Јогурт или зрнесто сирење се одличен избор. Ви ги нудат двата протеини кои ви се порени после вежбање. За дополнителна доза на антиоксиданси и јагле хидрати, може да додадете шумско овоје или вашиот омилен зеленчук. Бонус е тоа што храната богата со витамин Д и калциум ги зајакнува коските и спречува скршеници.

 1. Хумус и двопек од интегрални житарки

По вежбањето на вашето тело му е потребно храна која содржи јагле хидрати бидејќи со вежбањето се трошат сите залихи на енерхија. За тоа да го надокнадите, земете неколку двопека со хумус кој е богат со протеин.

 • Јајца

Жолчката содржи неколку витални хранливи материи кои се потребни за здравјето на мозокот и коските. За брз извор на протеини земете две варени јајца.

 • Протеински шејк

Течните хранливи материи се подобар избор после вежбање бидејќи брзо го упиваат крвотокот и така телото може побрзо да ги искористи.

 • Пушен лосос

Мрсната риба е позната во здравата исхрана, а истражувањата покажуваат дека омега 3 масните киселини од рибата помагаат во ублажување на болките во мускулите после вежбање. Земете тортиља од интегрални житарки, намачкајте ја со крем сирење и додадете парче пушен лосос.

 • Чоколадно млеко со низок поцент на масти

Благодарение на мешавината од јагле хидрати, протеини и вода, чоколадното млеко е одличен оброк после вежбање. Но внимавајте на количината на шеќер