Што е парализа на спиењето и како да се избегне тоа

30 ноември, 2020
сон

Чувство на беспомошност, отежнато дишење и страв може да се појави кога ќе паднете во состојба на парализа на спиењето. Вие не сте единствените, 30% од населението го доживува овој феномен барем еднаш во животот.

Дали парализата е индикација за голем проблем?
Според истражувањето, во повеќето случаи, парализата на спиењето е едноставно знак дека вашето тело не се движи мирно низ фазите на спиење. Поретко, парализата на спиењето е поврзана со големи проблеми со менталното здравје.

Како се јавува парализа на спиењето?
Во РЕМ фазата на спиење, нашите мускули се неподвижни, но очите се движат со голема брзина. Тогаш сонуваме. Кога фазите на спиење не одат нормално, тогаш станувате свесни дека вашите мускули се „исклучени“ и дека не можете да се движите.

Што предизвикува парализа на спиењето?
Нема доволно истражување што може детално да објасни која е причината. Најчесто се случува ако сте го нарушиле ритамот на спиење или сте лишени од сон. Но, парализа на спиењето се јавува и ако страдате од некои ментални проблеми како што се анксиозност, напади на паника, нарколепсија.

Како да се спречи парализа на спиењето?
За да ја избегнете оваа состојба, треба редовно да спиете. Спијте шест до осум часа на ден и обидете се да легнете во исто време секоја вечер. Доколку вежбате вежби или одите на тренинзи, најдобро би било да не ги правите најмалку четири часа пред спиење. Исто така, луѓето кои се навикнати да спијат на грб имаат поголема предиспозиција за парализа во сон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi