Што има во внатрешната страна на маската, особено ако не ја промените подолго време?

11 декември, 2020
face-mask-4986596_1920-910x607

Ако не ја миете памучната маска откако ја носите секој ден или редовно не ја менувате хируршката маска, ризикувате инфекција од патогени микроорганизми.

Во септември, на Фејсбук започна да кружи фотографија од сад за петрии со колонии на бактерии кои наводно се размножиле од брис земен од внатре во хируршка маска, носена само 20 минути. Сепак, микробиолозите брзо излегоа со фактот дека на овие бактерии им треба долго време да се размножат во овие количини, како и дека микробите кои вообичаено не се присутни во издишаниот воздух очигледно се присутни во примерокот и дека садот очигледно стоел многу долго.

Маските се важни

Иако оваа сензационалистичка најава е очигледно погрешна, не значи дека не треба да носите маски за време на пандемија. Носењето маски е задолжително во затворен простор и се препорачува да се носат на отворено во ситуации кога се создаваат гужви (на пр. Пешачки премин).

Над 700 видови бактерии и габи живеат во нашите усти, но повеќето се целосно безопасни, па дури и некои се многу важни за нашето здравје и се дел од „нормалната флора“ на нашиот дигестивен тракт. Количината на бактерии во устата, особено оние патогени – кои предизвикуваат болести, секако зависи од степенот на хигиена на усната шуплина. Повеќето од овие бактерии се стрептококи. Најчеста габа е кандида, и вирус на херпес. Овие микроорганизми се исфрлаат со секое издишување и секако „убави“ за внатрешноста на маската што ја носиме.

Променете ја или измијте ја маската

Додека ја навлажнуваме маската со уште издишен воздух, создаваме идеални услови за репродукција на сите микроорганизми. Но, во оние количини што се издишуваат во текот на денот, овие микроорганизми не се опасни за нашето здравје – што е логично, ние ги исфрливме токму тие количини од нашето сопствено тело. Меѓутоа, ако дозволиме бактериите да се размножуваат, тогаш сме во неволја.

Значи, хируршките маски се фрлаат по секое носење, а памучните мора да се мијат секој ден. Тоа е сосема доволно за да се спречи развојот на бактерии на маските.

Тука би додале дека маските можат да бидат контаминирани со други бактерии од надворешното опкружување, ако неправилно ги фрлиме меѓу носењето – во торба, џеб, на масата. Затоа мора да бидеме внимателни да не ја валкаме маската кога ќе ја тргнеме ако ја ставиме повторно на лицето. Најдобро е да ја свиткате маската одвнатре и да ја ставите во чиста вреќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi